Przełomowy wyrok WSA ws. rażącego naruszenia prawa

Stwierdzić nieważność decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa można również wówczas, gdy doszło do głębokiej korekty linii orzeczniczej sądu administracyjnego w danej sprawie. Stwierdzenie nieważności decyzji chroni nie tylko przed naruszaniem zaufania obywateli do państwa jeśli treść przepisów stanowiła swoistą „pułapkę” zastawioną na podatników ale także przed naruszaniem zasady równości podatników wobec prawa. Takie wnioski wypływają z przełomowego wyroku WSA w Olsztynie I SA/Ol 783/20.

Publikacja: 02.04.2021 15:00

Przełomowy wyrok WSA ws. rażącego naruszenia prawa

Foto: Adobe Stock

Obywatele, działając przede wszystkim w zaufaniu do własnego państwa, niezbyt często odwołują się od decyzji nakładających na nich podatek. Jeszcze rzadziej składają skargi do sądu administracyjnego. Większość decyzji staje się więc ostateczna. Niestety, dość często, dopiero po upływie kilku lat okazuje się, że nakładały podatek, którego nie ma w ustawie. Np. tylko w stosunku do tzw. „ofiar ulgi meldunkowej" takich decyzji wydano co najmniej 4 tysiące (!). A przecież takich sytuacji jest więcej. Czy mają oni pozostać bez środka umożliwiającego odzyskanie tego co im niesłusznie zabrano?

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej