Regulaminy polskich sądów arbitrażowych
Od 8 lipca 2020 r. w Sądzie Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan obowiązuje Regulamin uzupełniający dla postępowań w sporach korporacyjnych. Znajduje on zastosowanie w sporach o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia), spółki kapitałowej oraz w sporach o rozwiązanie spółki kapitałowej.
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie opracował projekt regulaminu dodatkowego w sporach uchwałowych, będący aktualnie na etapie konsultacji.
Nowe regulaminy są odpowiedzią instytucji arbitrażowych na nowelizację przepisów dotyczących arbitrażu, która weszła w życie 8 września 2019 r. Uregulowano w nich problematyczne kwestie wynikające z braku precyzyjności znowelizowanych przepisów oraz wprowadzono regulacje mające na celu zmitygowanie związanego z nimi ryzyka. Regulaminy wprowadzają rozwiązania dotyczące m.in. statusu przystępujących do sporu wspólników albo akcjonariuszy, prawa wyboru arbitrów, zasad ustalania kolejności wszczęcia poszczególnych spraw, prawa przystąpienia organów spółek i ich członków do postępowania oraz ryzyka wniesienia skutecznego zarzutu braku właściwości sądu arbitrażowego w świetle upływu terminu na zaskarżenie uchwał.
Czytaj także: Dlaczego w czasie koronawirusa warto skorzystać z e-arbitrażu
Zdatność arbitrażowa sporów o ważność uchwał spółek kapitałowych
Jednym z najintensywniej dyskutowanych zagadnień w doktrynie prawa arbitrażowego była zdatność arbitrażowa sporów o ważność uchwał spółek kapitałowych. Rozszerzenie kategorii sporów podlegających rozstrzygnięciu przez arbitrów i otwarcie tym samym drogi postępowania arbitrażowego dla spraw o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo walnego zgromadzenia spółki akcyjnej nastąpiło nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego z 8 września 2019 r. Zmiana ta podąża za światowymi tendencjami zmierzającymi do przyznania sądom arbitrażowym kompetencji do rozpoznawania jak największej liczby sporów.