Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt noweli rozporządzenia wprowadzający nowe standardy obciążenia pracą kuratorów. To odpowiedź na ustawę o kuratorach z grudnia 2022 r.
Dziś kurator zawodowy dla dorosłych łącznie ma do 120 spraw, a rodzinny – do 100 spraw. Projekt rozporządzenia wprowadza podział standardów na dwie grupy: dla kuratorów wykonujących orzeczenia w sprawach karnych oraz wykonujących orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Powód? Różnice wynikające z rodzajów tych spraw i ich specyfiki oraz liczba podejmowanych czynności, ich czasochłonność, a także stopień skomplikowania.
Nowe standardy zawodowego kuratora dla dorosłych (poza wywiadami środowiskowymi) określono na maksymalnie 140 bieżących zadań, a dla zawodowego kuratora rodzinnego – na maksymalnie 90 bieżących zadań.
Do standardów nie wlicza się zadań, za które wypłacany jest ryczałt. I tu jest problem. Chodzi m.in. o obecność kuratora przy kontaktach rodziców z dziećmi czy przeprowadzenie wywiadów środowiskowych w sprawach o unieważnienie małżeństwa, ustalenie jego istnienia lub nieistnienia, rozwód czy separację. – Zadania te są dodatkowo płatne i mogą być zrealizowane przez kuratorów społecznych, którzy również otrzymają ryczałt za ich realizację – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości, autor projektu.
– Ustawa o kuratorach wyraźnie mówi, że standardy mają uwzględniać wszystkie rodzaje spraw, które kurator zawodowy może wykonywać, ich czasochłonność i stopień skomplikowania oraz konieczność zapewnienia szybkiego i prawidłowego wykonywania orzeczeń sądu. MS nie uwzględniło ani czasochłonności, ani stopnia skomplikowania spraw, a przedstawione wartości opracowane zostały prawdopodobnie jedynie na podstawie statystyk MS. W naszej ocenie są zbyt duże, niedostosowane do realiów pracy kuratora – mówi „Rz” Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.