"Oczekujemy odebrania ślubowania od wszystkich 26 osób niezaprzysiężonych do dnia 1 stycznia br., bez dodatkowych rozmów i warunków. Przypominamy, że jakakolwiek dodatkowa weryfikacja ławników-elektów przez I prezes SN jest niezgodna z prawem" - czytamy w oświadczeniu.
Przypomnimy, że na mocy ustawy o SN z 2017 roku w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez SN biorą udział ławnicy. Pierwsza prezes, sędzia Małgorzata Manowska ma wątpliwości co do 26 osób, których kandydatury na nową kadencję ławniczą zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji i zaakceptowane przez Senat 6 października 2022 roku. Jej wątpliwości budzi spełnienie przez wybrane osoby kryterium o nieskazitelnym charakterze. Według Manowskiej senacka uchwała o wyborze ławników jest nielegalna.
Czytaj więcej
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska nie wypełnia ustawowego obowiązku wręczenia aktu ślubowania ławnikom wybranym przez Senat, w związku z tym składamy zawiadomienie do prokuratury - powiedział w czwartek Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska), szef sejmowej komisji ustawodawczej.
Zdaniem wielu prawników, I prezes SN nie ma jednak kompetencji, by oceniać czynność powołania i powinna bez zwłoki zaprzysiąc wybrane przez Senat osoby. Tego zdania jest także marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odpowiedział on I prezes SN, że podważanie dokonanego wyboru jest prawnie niemożliwe i wezwał ją do odebrania ślubowania od wszystkich wybranych ławników. Zgodnie z prawem wszyscy powinni być zaprzysiężeni do końca 2022 roku.
Prezes Manowska przyjęła najpierw ślubowanie od czterech z trzydziestu wybranych. Są to osoby, które służyły SN podczas pierwszej kadencji i ich wybór na drugą nie wzbudził wątpliwości I prezes.