Ławnicy SN przeciw ślubowaniu na raty. "Nie poddajemy się żadnej weryfikacji"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska odebrała w czwartek ślubowanie od kolejnych siedmiu ławników SN nowej kadencji wybranych przez Senat. Na ślubowanie nie zaproszono szesnastu ławników-elektów. Wszyscy wydali oświadczenie, w którym protestują wobec selektywnego zaprzysięgania ławników SN.

Publikacja: 16.03.2023 13:55

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska w SN

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska w SN

Foto: PAP/Marcin Obara

dgk

"Oczekujemy odebrania ślubowania od wszystkich 26 osób niezaprzysiężonych do dnia 1 stycznia br., bez dodatkowych rozmów i warunków. Przypominamy, że jakakolwiek dodatkowa weryfikacja ławników-elektów przez I prezes SN jest niezgodna z prawem" - czytamy w oświadczeniu. 

Przypomnimy, że na mocy ustawy o SN z 2017 roku w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez SN biorą udział ławnicy. Pierwsza prezes, sędzia Małgorzata Manowska ma wątpliwości co do 26 osób, których kandydatury na nową kadencję ławniczą zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji i zaakceptowane przez Senat 6 października 2022 roku. Jej wątpliwości budzi spełnienie przez wybrane osoby kryterium o nieskazitelnym charakterze. Według Manowskiej senacka uchwała o wyborze ławników jest nielegalna. 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach