Sędzie z Warszawy składają zawiadomienie do prokuratury na Schaba i Radzika

Do prokuratury trafiło zawiadomienie na prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba i jego zastępcy Przemysława Radzika, którzy nie wykonali zabezpieczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wykonania orzeczenia domaga się też 45 sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Publikacja: 17.01.2023 08:10

Sędzia Piotr Schab

Sędzia Piotr Schab

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

Postanowienie ETPCz z 6 grudnia 2022 r. ma precedensowy charakter. Na jego podstawie trzy sędzie karnistki: Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska-Furtak, mają zostać przywrócone do pracy w wydziale karnym, który musiały w sierpniu opuścić na podstawie decyzji szefów Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a jednocześnie rzeczników dyscyplinarnych: Piotra Schaba i Przemysława Radzika. Oficjalnie po to, by wzmocnić kadrowo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.

W piśmie z dnia 13 grudnia 2022 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oświadczył, że nie wykona orzeczonego środka zabezpieczającego, uznając, że decyzja Trybunału w Strasburgu nie ma charakteru wiążącego.

Czytaj więcej

Sędzie z Warszawy pozywają Schaba i Radzika za zsyłkę do innego wydziału

45 sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie w wydanym w poniedziałek oświadczeniu stwierdziło, że "stanowisko to narusza zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej wynikające z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także uderza w autorytet naszego Sądu". - W związku z tym wzywamy Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do natychmiastowego wykonania nakazanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka środków zabezpieczających - napisano.

Portal oko.press poinformował, że w tej sprawie 10 stycznia trafiło zawiadomienie do prokuratury. Złożyły je Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska-Furtak. Doświadczone sędzie karnistki z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które zostały przeniesione do wydziału pracy.

Czytaj więcej

Trybunał w Strasburgu kazał przywrócić ze zsyłki trzy sędzie karnistki

W obronie "zesłanych" podpisało się prawie półtora tysiąca sędziów i prokuratorów. O zmianę decyzji apelowała do Schaba nawet I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wskazując, że przesunięcia sędziów bez ich zgody do orzekania w innym obszarze prawa niż dotychczasowy, powinno mieć szczególnie mocne podwaliny merytoryczne. W odpowiedzi na jej list prezes Sądu Apelacyjnego przyznał, że sędzie zostały przeniesione za kwestionowanie statusu neo-sędziów. Tym samym przyznał, że decyzja o przeniesieniu miała charakter kary.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?