Izba Dyscyplinarna nie orzeknie w głośnej sprawie

W czwartek nieuznawana w Europie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała zająć się sprawą sędziego z Warszawy Krzysztofa Chmielewskiego. Izba jednak nie wyda orzeczenia. Oficjalny powód to usprawiedliwiona nieobecność jednego z członków składu. Jednak jak podaje portal Onet.pl, część członków Izby Dyscyplinarnej zaczęła się po prostu bać.

Publikacja: 05.05.2022 09:27

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mat

Sędzia Krzysztof Chmielewski ze stołecznego Sądu Okręgowego od połowy grudnia 2021 r. był na miesiąc zawieszony w obowiązkach - zdecydował o tym prezes jego sądu Piotr Schab. Jedyną "winą" sędziego Chmielewskiego było to, że zakwestionował status jednego z nominatów nowej Krajowej Rady Sądownictwa, uznając jego powołanie za potencjalnie wadliwe.

Izba Dyscyplinarna w styczniu 2022 r. zdecydowała, że sędzia Chmielewski zostanie bezterminowo zawieszony w obowiązkach, a jego wynagrodzenie będzie obniżone o 25 proc. W czwartek Izba miała zająć się zażaleniem pełnomocników sędziego Chmielewskiego na tę decyzję - jednak rozprawa została odwołana.

Czytaj więcej

Sędzia Krzysztof Chmielewski zawieszony. Straci na wynagrodzeniu 25 proc.

- Przyczyną zdjęcia sprawy sędziego Chmielewskiego z wokandy jest usprawiedliwiona nieobecność jednego z sędziów Izby Dyscyplinarnej — mówi portalowi Onet.pl rzecznik tej Izby Piotr Falkowski. - Zresztą, z tego powodu zdjęto jeszcze kilka innych spraw w tym tygodniu. Poza tym, właśnie wpłynęły wnioski pełnomocników sędziego Chmielewskiego dotyczące wyłączenia sędziów ze składu orzekającego. Tych wniosków praktycznie nie da się rozpoznać do czwartkowego ranka, gdy miało odbyć się posiedzenie - wyjaśnia.

Nieoficjalnie jednak sędziowie SN mówią, że część członków Izby Dyscyplinarnej zaczęła się po prostu bać. - Ta bardziej wrażliwa część członków Izby Dyscyplinarnej na pewno przejmuje się sytuacją, w jakiej się znaleźli. Czują presję i strach. Przecież groźba ich likwidacji jest całkiem realna, choć odwlekana w czasie - mówi Onetowi jeden z sędziów SN chcący zachować anonimowość. - Poza tym, oni się tam wciąż kłócą, choćby na temat tego, jak powinni orzekać. Nie najlepiej to o nich świadczy, ale co zrobić - podkreśla.

Inny z rozmówców, także orzekający w SN podkreśla, że w Izbie Dyscyplinarnej "po prostu się gotuje". - Jest część osób, które przejęły się zarówno wyrokami europejskich trybunałów, jak tym, że Sejm zajął się projektem likwidującym Izbę - mówi. - Inna część, ta o wrażliwości hunwejbinów, tacy prowodyrzy rewolucji dokonanej w sądach przez obecną władzę po prostu chcą przeć do przodu i, cytując słynne już słowa, "tłuc kaściaków" - zaznacza.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej