Aktualizacja: 02.02.2019 15:48 Publikacja: 02.02.2019 02:30
Gdańsk, 14 stycznia 2019
Foto: Fotorzepa, Alicja Podskoczy
9 stycznia 2019 r. mężczyzna został kilka razy ugodzony przez znajomą w Pruszkowie. Jest ciężko ranny, ale żyje; 5 stycznia zabito nożem mężczyznę w Rudzie Śląskiej; 1 stycznia – na domówce sylwestrowej w Łodzi; 23 grudnia 2018 r. dwóch mężczyzn zginęło, a jeden został ciężko ranny pod Olsztynkiem. W tym samym dniu jeden zginął, drugi odniósł ciężkie rany w Szczecinie; 16 grudnia mężczyzna zadźgał partnerkę w Malborku. I tak każdego miesiąca.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Do prokuratury wpłynął wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa w prawie 30-dniowego aresztu wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar zadeklarował, że się pod nim podpisze.
Świadek komisji został doprowadzony do Sejmu na sześć minut przed głosowaniem wniosku o areszt dla niego. Policja zwolniła go dopiero godzinę później – o 11.45.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Komisja ds. Pegasusa to nieuprawnione zgromadzenie posłów. Moje stawiennictwo na jej posiedzeniu stanowiłoby oczywiste złamanie prawa – mówi „Rz” Bogdan Święczkowski, prezes TK. I przypomina Donaldowi Tuskowi, że uporczywe niepublikowanie wyroków Trybunału stanowi delikt konstytucyjny oraz może wypełniać znamiona czynu zabronionego.
Bogdan Święczkowski, prezes TK jest kolejnym świadkiem wezwanym przez komisję ds. Pegasusa, który nie stawił się na wezwanie.
Minister Adam Bodnar się miota. Przedstawił dwa projekty, w tym jeden zakładający przywrócenie praworządności dopiero w 2030 r. Kolejne 5 lat oswajania bezprawia to kapitulacja ministra sprawiedliwości - pisze prof. Michał Romanowski, adwokat wielu sędziów nękanych dyscyplinarkami przez ostatnie osiem lat.
Realizacja projektów dotyczących statusu sędziów będzie pogłębiać chaos w sądownictwie i doprowadzi do całkowitego upadku Sądu Najwyższego. Rzeczywiste motywy tych propozycji to program „zemsta plus” – twierdzi przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas