Aukcja Polswiss Art: Krakowski portret

We wtorek na aukcji online Polswiss Art pojawi się „Portret Karola Gilewskiego" Jana Matejki. Cena wywoławcza waha się od 3 do 5 mln złotych

Publikacja: 01.06.2020 18:09

Stanisław Wyspiański, "Portret Kazimierza Stankiewicza"

Foto: Polswiss ART

W ślad za pozycją, jaką w latach 70. XIX wieku zdobył Jan Matejko, przychodziły do niego zlecenia na portrety zasłużonych krakowian. On zaś nie starał się przypodobać modelowi, ale nie zapominał o oddaniu charakterystycznych cech postaci. Tak było i w przypadku Karola Gilewskiego, lekarza, społecznika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Matejko znał go osobiście i był jego pacjentem. A zamówienie na portret przyszło od żony już po śmierci profesora, który w wieku 39 lat zmarł na dur plamisty, zaraziwszy się od jednego z pacjentów. Matejko wykonał obraz na podstawie fotografii.

Ostatnia wzmianka o portrecie pochodzi z 1915 r., kiedy wystawiono go w Wiedniu. Potem uchodził za zaginiony. W 2015 r. trafił na aukcję, nowy nabywca wypożyczył dzieło Muzeum Narodowemu w Krakowie i było eksponowane w Domu Jana Matejki.

Na aukcji Polswiss Art pod młotek trafi też „Dziesiąta muza" – mało znany portret stworzony przez Jacka Malczewskiego. Obraz prezentuje pełną witalności dziewczynę, zaskakująca jest niebieska tonacja, rzadko pojawiająca się u tego artysty (1,5–2,5 mln zł). Będzie też autoportret Malczewskiego (60–80 tys. zł) oraz „Portret w jesiennym słońcu" (200–300 tys. zł)

Kolejny aukcyjny rarytas Polswiss Art to namalowany przez Wyspiańskiego „Portret Kazimierza Stankiewicza", który odegrał znaczącą rolę w życiu malarza i dramaturga (500–600 tys. zł). Miłośnicy Witkacego zwrócą uwagę na dużej klasy jego autoportret z 1938 r., klasyczny, a więc powstały bez stosowania używek. Cena wywoławcza 250–300 tys. zł.

W ofercie zwracają uwagę dwa wybitne dzieła reprezentujące słynną Ecole de Paris: „Portret z książką" Mojżesza Kislinga (750 tys.–1 mln zł) i „Pijący chłopiec" Eugeniusza Zaka (350–500 tys. zł). Będą też prace m.in. Abakanowicz, Fangora, Makowskiego, Kantora, Nowosielskiego, Stażewskiego.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne