Tomasz Fudala uhonorowany został za osiem cyklicznych wystaw „Warszawa w budowie”. Werdykt jury podkreśla, że zamieniły się one „w szeroki projekt badawczy, w który zaangażowani są historycy, urbaniści i architekci, socjologowie, a także dziennikarze i aktywiści miejscy”, który zogniskował badania i dyskusje nie tylko wokół miasta, ale także historii, polityki, spraw społecznych.
Laureat jest krytykiem i historykiem sztuki, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Dorota Monkiewicz w latach 2009-16) była dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław i nagrodzona została właśnie za jego koncepcję i program oraz zasługi w rozwoju kolekcji sztuki współczesnej w MWW i Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie wcześniej założyła Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej. Jury doceniło jej pionierskie działania w tworzeniu prywatnego wsparcia kolekcji muzealnych. Obecnie Dorota Monkiewicz pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznana została po raz 25. Pomysłodawcą jej ustanowienia jest Paweł Sosnowski, prezes reaktywowanego po 1989 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po raz pierwszy wręczono ją w 1992 roku. Jej ówczesnym laureatem był prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę „Dekada”. Kolejnymi laureatami byli m.in. Jaromir Jedliński, Maryla Sitkowska, Hanna Wróblewska, Aneta Szyłak, Dorota Jarecka, Jola Gola, Piotr Kosiewski, Artur Żmijewski, a w roku ubiegłym Joanna Kordjak i Agnieszka Szewczyk. Nagrody honorowe za całokształt działalności przyznano prof. Mieczysławowi Porębskiemu, Andzie Rottenberg i prof. Marii Poprzęckiej.
Nagroda dedykowana jest pamięci Jerzego Stajudy (1936-92) - malarza, muzyka i krytyka, którego zainteresowania oscylowały na pograniczu sztuki i muzyki. Jego obrazy i rysunki dążyły do syntezy obu dyscyplin. A jego warszawskie mieszkanie pełniło funkcję salonu artystycznego. Laureaci Nagrody im. Stajudy otrzymują prace artysty.