Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.07.2017 17:36 Publikacja: 08.07.2017 17:01
Foto: Picasa
Ma niecodzienną formę spaceru, pozwalającego odwiedzić wszystkie najważniejsze obiekty Łazienek: Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. W każdym z tych miejsce zobaczymy oryginalne malarskie dekoracje artysty albo rekonstrukcje dzieł zniszczonych, specjalnie na tę prezentacje przygotowanych.
Jan Jerzy Plersch (1732-1817) był synem rzeźbiarza. Urodził się w Warszawie, a jego rodzina wywodziła się z Saksonii. Studiował malarstwo w Augsburgu, Wiedniu i w Warszawie. Był artystą równie znakomitym jak Marcello Bacciarelli, z którym początkowo współpracował. Przez 30 lat pozostawał nadwornym malarzem Stanisława Augusta, aż do abdykacji monarchy. Po wyjeździe króla do Grodna Plersch współpracował z teatrem publicznym na placu Krasińskich w Warszawie. Zasłynął przede wszystkim jako twórca malowideł ściennych, które dekorowały nie tylko rezydencje królewskie, lecz również kościoły. Ale był również utalentowanym portrecistą i miniaturzystą. W tym roku mija dwieście lat od jego śmierci.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump oświadczył, że jego spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane.
- Uważam, że działania podejmowane przez Macieja Nawackiego były niegodne urzędu sędziego – mówi "Rzeczpospolitej" sędzia Paweł Juszczyszyn.
Diecezja bielsko-żywiecka ma wypłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia, wraz z odsetkami, Januszowi Szymikowi wykorzystywanemu seksualnie w dzieciństwie przez proboszcza parafii w Międzybrodziu Jana W. - zdecydował w piątek Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej.
Końcówka roku 2024 przyniosła niespodziewany wzrost popularności nowej teorii spiskowej, o której stało się głośno w USA czy Kanadzie, ale także w Europie. Jej przyczyną jest zjawisko atmosferyczne, które w ostatnich tygodniach ze szczególną intensywnością pojawiło się w wielu miejscach na świecie.
Zarząd Turystycznej Organizacji Otwartej opuścili Łukasz Mikosz i Agnieszka Szymańska. Walne zgromadzenie członków wybrało na ich miejsce dwóch nowych członków. Jest też nowa komisja rewizyjna.
Polska ma sprawną dyplomację, która z pewnością wie, co zrobić, by 80. rocznica wyzwolenia niemieckiej fabryki śmierci nie stała się areną gorszącej przepychanki – napisał na platformie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Kiedy groźby wobec Ukrainy nie poskutkowały, premier Słowacji wystąpił do Gazpromu o wywiązanie się z umowy gazowej. Zgodnie z kontraktem, to na Rosjanach spoczywa obowiązek zapewnienia Słowacji zakupionego gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas