Aktualizacja: 29.03.2025 15:04 Publikacja: 26.02.2025 05:00
Foto: Adobe Stock
Z ustawowej definicji mobbingu (art. 943 § 2 kodeksu pracy) wynika, że polega on na wrogim i nieetycznym zachowaniu, które jest kierowane systematycznie przez jedną lub więcej osób, głównie przeciwko jednej osobie, a ta na skutek mobbingu staje się bezradna i bezbronna, pozostając w tej pozycji poprzez działania mobbingowe o charakterze ciągłym. Zachowania mobbera muszą być naganne, nie mieć usprawiedliwienia w normach moralnych czy zasadach współżycia społecznego. Taki charakter mogą mieć również niebędące bezprawnymi – w rozumieniu innych przepisów –zachowania polegające na wykorzystywaniu uprawnień względem podwładnych czy współpracowników, np. poprzez wydawanie poleceń (wyrok Sądu Najwyższego z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 166/14, LEX nr 1712815).
Czasem dopiero tragedia w połączeniu z kampanią wyborczą mogą wymusić zmiany w prawie, które nie budzą większych...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. Praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Dzisiejszy świadek jutro może być podejrzanym, pojutrze oskarżonym, a za tydzień skazanym. Dlatego praktyka nied...
Zbigniewowi Ziobrze dzięki prokuratorowi Robertowi Hernandowi udało się dowieść orzeczeniem sądu, że rozstrzygni...
Utrzymywanie systemu egzekucji sądowej z pieniędzy wyegzekwowanych przez komorników nie jest już możliwe.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nie bądźmy naiwni. Planowane zmiany mają poniżyć i przykładnie ukarać sędziów, którzy ośmielili się mieć własne...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas