Marcin Stanecki

Marcin Stanecki

Radca prawny

Sygnaliści. Czy Inspekcja Pracy wkroczy w razie działań odwetowych?

Inspektor pracy nie jest zobligowany do podejmowania żadnych czynności na gruncie ustawy o ochronie sygnalistów. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ustalał, czy wobec zgłaszającego doszło do naruszenia przepisów prawa pracy.

Czy pracownik może swobodnie korzystać ze służbowego sprzętu?

Używanie przez pracownika sprzętu pracodawcy w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, na własne potrzeby, bez uprzedniej zgody pracodawcy, może skutkować nawet natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracownika.

Czy firma może zaoszczędzić na służbie BHP?

Pracodawca może powierzyć obowiązki służby BHP zatrudnionemu pracownikowi jako dodatkowe zadania. Nie zawsze musi mu też za pełnienie tej funkcji płacić. Kiedy jest to możliwe?

Czy za sen w pracy pracownik może stracić posadę?

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nie wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków. Czy sen w czasie pracy może być powodem zwolnienia pracownika?

Dodatkowe obowiązki - czy zlecając je, szef musi przyznać podwyżkę?

Polecenia pracodawcy muszą być zgodne z rodzajem pracy zapisanym w umowie pracownika. Czy jeżeli szef wyznaczając dodatkowe obowiązki wykroczy poza ten zakres, to pracownik może odmówić albo mieć dodatkowe roszczenia?

Czy pracodawcy coś grozi za uporczywe blokowanie wypoczynku?

Czy kolejne odmowy udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego mogą stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy? Czy uzasadnią rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Brak ewidencji czasu pracy otwiera drogę do roszczenia o nadgodziny

Gdy pracownik składa pozew o wypłatę wynagrodzenia za pracę nadliczbową, ma większe szanse, jeżeli firma nie rejestrowała godzin jego pracy. Nie zawsze jednak pracodawca jest na straconej pozycji.

Prawo do odprawy przedawnia się na ogólnych zasadach

Jeżeli pracodawca nie wypłacił odprawy emerytalnej czy z tytułu zwolnień z przyczyn dotyczących firmy, pracownik ma trzy lata na wystąpienie z pozwem o ich zasądzenie licząc od dnia rozwiązania umowy.

Pracownik zdalny może odbywać online każde szkolenie bhp

Po ustaniu regulacji covidowych możliwość przeprowadzenia instruktaży dotyczących zasad bezpiecznego wykonywania pracy (BHP) w formie online dotyczy wyłącznie osób pracujących zdalnie.

Długa niezdolność do pracy może zablokować późniejszy urlop

W orzecznictwie są argumenty zarówno za, jak i przeciw temu, że przed urlopem wypoczynkowym po długotrwałej chorobie konieczne są badania kontrolne. Ostatecznie to pracodawca musi o tym zdecydować.