Aktualizacja: 06.11.2024 10:16 Publikacja: 06.11.2024 04:55
Protest w Tbilisi przeciwko sfałszowanym 27 października - zdaniem opozycji - wyborom parlamentarnym, które wygrało Gruzińskie Marzenie z wynikiem 54 proc.
Foto: PAP/Marek Gorczyński
Fajnie byłoby mieć przepis na to, jak dbać o odporność społeczną w obliczu różnego rodzaju autorytarnych zapędów władz rządzących w różnych krajach. Niestety, nawet jeśli władze działają w podobny sposób, to społeczeństwa się różnią, warunki zewnętrzne i wewnętrzne się różnią, i w efekcie pobudzenie społecznej energii do zmiany wymaga różnych strategii i ogromnej pracy społeczeństwa obywatelskiego.
Fatalnie, gdy politycy zaostrzają prawo karne w nadziei na poklask. Ale równie źle, gdy rezygnują z dobrych pomysłów z obawy przed krytyką.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Politycy często są przekonani, że jeżeli w reakcji na tragiczne wydarzenie wprowadzą przepis z surowszą karą, przełoży się to na ich wyniki wyborcze. Tak się nie dzieje – mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Obowiązkiem państwa jest zapewnienie aresztowanemu kontaktu z obrońcą. Złożoność czy wyjątkowość sprawy nie może mieć wpływu na umożliwianie widzeń.
Wielu seniorów pada ofiarą braku wiedzy i wyobraźni, a przede wszystkim własnej szczodrości.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Przywracanie praworządności w Polsce musi objąć przede wszystkim niepraworządne manipulacje przy prawie karnym, bo ono najdotkliwiej wkracza w prawa i wolności obywatelskie.
- Zamierzamy pomóc uleczyć nasz kraj. Mamy kraj, który potrzebuje pomocy - mówił Donald Trump po tym, jak według prognoz wygrał wybory w Pensylwanii i do wygrania wyborów prezydenckich w USA brakuje mu jedynie czterech głosów elektorskich, których zdobycie jest już tylko formalnością.
Amerykanie zakończyli głosowanie w wyborach, w których wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Trump ogłosił już swoje zwycięstwo w wyborach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów.
- To nie jest żaden koniec świata, to jest początek nowego świata - tak o bardzo prawdopodobnym zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA mówił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Miał być to jeden z najbardziej zaciętych wyścigów prezydenckich w historii, a mamy nokaut. Nic bardziej nie zaskoczyło tej nocy niż obrazki ze sztabu Kamali Harris, które były zupełnie nieamerykańskie. Uleciał nawet ten sztuczny, przesadny, typowy dla wyborów w USA optymizm. Nastroje były minorowe, wiara w zwycięstwo kompletnie wyparowała.
Prezydent Andrzej Duda był jednym z pierwszych światowych przywódców, który wysłał gratulacje Donaldowi Trumpowi po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzeczniczka Praw Dziecka wystosowali wspólny apel do Donalda Tuska o dostosowanie polskich przepisów do standardów ochrony migrujących dzieci bez opieki. Wskazali także na problemy systemowe w tym zakresie.
– Wygrana Donalda Trumpa będzie paliwem dla kandydata PiS-u przed wyborami prezydenckimi. Kampania oprze się na tym, że partia ma dobre relacje z Donaldem Trumpem - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas