Aktualizacja: 22.11.2024 02:49 Publikacja: 29.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza w świat prawników, transformując metody pracy, optymalizując procesy oraz kreując nowe możliwości. W 2023 r. we współpracy z 25 naukowcami z obszaru AI i prawa przygotowaliśmy globalny raport, który dotyczy kilku zagadnień. Zaprosiliśmy do badania 203 firmy z całego świata, od tych najmniejszych zatrudniających od jednego do dziesięciu prawników aż po największe sieciowe firmy zatrudniające ich tysiące. Zapytaliśmy, co wiedzą o sztucznej inteligencji i czy są otwarci na narzędzia oparte na niej; o to, jaka powtarzalna praca w kancelariach może być zastąpiona przez AI i jakimi narzędziami można tego dokonać, o przewidywania prawników, w jaki sposób AI zmieni sposób pracy w branży oraz o wyzwania i ryzyka z tym związane. A także o narzędzia, których dziś prawnicy używają, i kryteria, którymi kierują się, wybierając je. Firmy, które nam odpowiedziały na ankietę, reprezentują łącznie ponad 50 tys. prawników i 100 tys. pracowników. Jest to zatem bardzo reprezentatywna próba.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas