Michał Jackowski

Jackowski, Araszkiewicz: Z AI zostaniesz chemikiem i prawnikiem

W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?

Raczkowski, Araszkiewicz: O czym marzą (technologicznie) prawnicy

Nie chcą już pisać i czytać umów ani pism procesowych. Wolą zatrudnić do tej pracy roboty i algorytmy, żeby móc ponownie skupić się na kliencie i jego potrzebach prawnych.

Michał Jackowski, Michał Araszkiewicz: Polski prawnik daleko za światowymi

Tylko 19,8 proc. polskich prawników korzysta ze sztucznej inteligencji.

Jackowski, Araszkiewicz: AI w praktyce prawa. Polska daleko za światowymi trendami

Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza w świat prawników, transformując metody pracy, optymalizując procesy oraz kreując nowe możliwości.

Czy wzmianka o wpisie hipoteki wystarczy

Dążeniem każdego przedsiębiorcy jest unikanie ryzyk gospodarczych i zapewnienie ciągłości prowadzonego biznesu. Oczywistą przeszkodą w zwinnym kontraktowaniu i zabezpieczaniu umów jest przewlekłość postępowania wieczystoksięgowego. Postępowanie o wpis hipoteki na nieruchomości kontrahenta trwa wiele miesięcy, częściowo w związku z sytuacją epidemiczną, a częściowo w związku z przeciążeniem sądów wieczystoksięgowych. Coraz częściej przedsiębiorcy pytają, czy mogą bezpiecznie rozpocząć wykonywanie umowy i np. sprzedaż z odroczonym terminem zapłaty, gdy zabezpieczeniem jest tylko wzmianka o złożeniu wniosku o wpis hipoteki.

Weksle: postępowanie nakazowe sposobem na szybszą windykację

Postępowanie cywilne | Gdy sąd niewłaściwie wykłada prawo