Aktualizacja: 28.01.2025 03:14 Publikacja: 10.01.2024 02:00
Foto: Tomasz Warszewski/AdobeStock
Ostatnie tygodnie 2023 r. przyniosły wysyp rozstrzygnięć TSUE w polskich sprawach o kredyty konsumenckie, nie tylko frankowe. 23 grudnia ukazał się wyrok C-321/22 Provident Polska S.A., 7 grudnia wyrok C-140/22 mBank, 11 grudnia postanowienie C-756/22 Bank Millenium, a 14 grudnia wyrok C-28/22 Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A.
Wbrew temu, co można było usłyszeć w mediach, nie przyniosły one przełomów – te nie występują zresztą często w konsumenckim orzecznictwie TSUE. Orzeczenia pokazały raczej, jak utrwalone jest stanowisko Trybunału w kwestiach konsumenckich, a przewidywanie, choćby kierunkowe, treści jego rozstrzygnięć nie nastręcza dużych problemów. Orzeczenia porządkują stan prawny w Polsce, ws. skutecznego stosowania prawa konsumenckiego i wyznaczają granice swobody, a także obowiązki sądów w sprawach konsumenckich.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Konkurs na operatora wyznaczonego zapewne wygra Poczta Polska, ale spółka i tak musi zwiększyć efektywność działań, żeby przetrwać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi PZPN Zbigniewowi B. oraz 13 innym osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 23 czynów. Zarzuca się im m.in. wyrządzenie PZPN szkody majątkowej wielkich rozmiarów i pranie brudnych pieniędzy.
Media w Holandii oraz niektórzy europejscy politycy zakwestionowali wykorzystanie funduszy publicznych na kampanie, które miały być zgodne interesami UE i tzw. polityką Zieloną Ładu. Do sprawy odniósł się Piotr Serafin, komisarz ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej i przyznał, że do takich praktyk nie powinno dochodzić.
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej "darmowej apteczki". To fałszywe wiadomości oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.
Liczące obecnie 74 tys. żołnierzy holenderskie siły zbrojne powinny zwiększyć liczebność do 100 tysięcy - oświadczył wiceminister obrony Gijs Tuinman na antenie holenderskiej telewizji.
Za granicę swoich krajów w 2024 roku podróżowało na całym świecie 1,4 miliarda turystów. Oznacza to wzrost o 11 procent w porównaniu z rokiem 2023. Celem ponad połowy podróżników była Europa. W 2025 roku eksperci radzą "poszukiwanie zrównoważenia i odkrywanie mniej znanych miejsc docelowych".
W marszach śmierci, które w styczniu 1945 r. wyruszyły z KL Auschwitz-Birkenau, zginęło od 9 tys. do 15 tys. więźniów – ustalił pion śledczy IPN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas