Aktualizacja: 19.01.2025 03:02 Publikacja: 13.12.2022 11:54
Flaga Szwecji
Foto: Adobe Stock
Od 1 stycznia 2023 r. szpiegostwo zagraniczne będzie nielegalne i wprowadzone do kodeksu karnego. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach karze ma podlegać ujawnianie poufnej informacji, która pojawi się w międzynarodowej współpracy Szwecji i może zaszkodzić w relacjach z innymi państwami i organizacjami, jak np. NATO i ONZ.
Poprawki do konstytucji dotyczą zmian w ustawie o wolności druku z 1776 r. i aktu o wolności wypowiedzi z 1991 r. Pierwszy wniosek w sprawie wprowadzenia ustawy powstał w 2013 r., następnie w 2016 r. Pięć lat później rząd Löfvena stwierdził, że szwedzkie prawodawstwo niedostatecznie chroni poufną informację wymienianą w międzynarodowej współpracy dotyczącej misji pokojowych i działań dotyczących bezpieczeństwa, w których Szwecja bierze udział. Teraz Komisja Konstytucyjna poparła projekt rządowy o „szpiegostwie zagranicznym”, na który głosowały wszystkie ugrupowania z wyjątkiem partii Lewicy i liberałów. Ponieważ chodzi tu o nowelizację konstytucji, musi zostać ona zatwierdzona przez dwa posiedzenia parlamentu z wyborami pomiędzy nimi. I to się właśnie stało. Tym razem liberałowie również głosowali za przyjęciem ustawy.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Realne szanse na zaspokojenie wierzyciela są często bardzo małe.
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Porsche Design Tower w Miami (USA), wieżowiec położony blisko plaży, jak i dwa wieżowce należące do Donalda Trumpa stopniowo i ponad średnią zapadają się o kilka centymetrów na przełomie ostatnich sześciu lat.
Oscary 2025 powinny zostać odwołane - uważa autor „Skazanych na Shawshank”, znany amerykański pisarz Stephen King. Twórca zadeklarował, że nie będzie głosował na nominowanych do tegorocznych nagród Akademii.
Francis Fukuyama, znany amerykański politolog, w rozmowie z Onetem wypowiedział się na temat Donalda Trumpa, jego polityki oraz potencjalnych konsekwencji powrotu na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Myślę, że naprawdę wchodzimy w niebezpieczny okres – ostrzegł.
- Porozumienie Ukrainy z Wielką Brytanią nie ma dla nas większego znaczenia - oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa, komentując podpisanie przez Londyn i Kijów umowy o stuletnim partnerstwie.
W dzisiejszych czasach dzielimy się swoimi sukcesami w internecie. To takie niefińskie. Kiedy dostałam pracę, poinformowałam o tym tylko najbliższych – mówi Laura Santoo, lektorka języka fińskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która od ośmiu lat mieszka w Polsce.
Co najmniej 30 osób zostało rannych, w tym kilka bardzo poważnie, w wypadku na wyciągu krzesełkowym w kurorcie narciarskim Astún w Hiszpanii.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas