Aktualizacja: 22.11.2024 01:45 Publikacja: 15.11.2022 11:50
Foto: AdobeStock
Skąd pomysł, by wymusić aktywniejszą walkę z katastrofą klimatyczną akurat na drodze sądowej?
Litygacja strategiczna, do której zaliczają się też powództwa klimatyczne prowadzone przez ClientEarth, jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi zmiany na lepsze systemu prawnego oraz poziomu przestrzegania praw człowieka. Posługiwałam się nią, pracując w Biurze RPO, i posługuję się nią obecnie w Fundacji. Dla mnie jako radczyni prawnej to dość oczywisty wybór, choć nie jedyny. Fundacja stara się przekonywać władze do ambitniejszej polityki klimatycznej także na inne sposoby, np. publikując analizy i biorąc udział w procesach legislacyjnych. Nasze roszczenia w powództwie klimatycznym wynikają z analizy prawnej i faktu, że zmiany klimatyczne są już odczuwalne w Polsce, a władza publiczna ciągle nie traktuje ich wystarczająco poważnie. Zmuszenie państwa do konkretnej i właściwej do skali katastrofy polityki klimatycznej jest więc naszym, organizacji społecznych i obywateli, obowiązkiem.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie jest prosta: Taylor Swift i sztuczna inteligencja nie były jeszcze w polskim sądzie.
Celem zakazu dowodowego jest ochrona zaufania niezbędnego w skutecznym udzielaniu pomocy medycznej oskarżonemu i optymalnym przeprowadzeniu badania przez biegłego.
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas