W ciągu dwóch dekad Szwecja stała się jednym z zachodnich krajów europejskich, w których młodzi ludzie najczęściej odbierają sobie życie. Najwięcej umiera w przedziale wieku od 20. do 34. roku życia. Powoli wzrasta też liczba samobójstw w grupie od 15. do 24. roku życia. Według badań tłem tragedii mogą być szkolne niepowodzenia.
Nieuzyskanie ocen dopuszczających w szkołach podstawowych zamyka uczniom drogę do aplikowania do gimnazjum, co prowadzi do ich wykluczenia z systemu edukacji i z rynku pracy – tłumaczy socjaldemokratyczna minister szkolnictwa Lina Axelsson Kihlblom.
Czytaj więcej
Uczeń, którego nauczycielka nie chciała nazywać neutralnym pod względem płci zaimkiem osobowym, ma dostać odszkodowanie.
Z badań wynika również, że scenariusz uzależnienia się od narkotyków, a w dalszej kolejności często też trafienia za kratki jest o wiele bardziej prawdopodobny u uczniów, którzy opuścili szkołę podstawową z ocenami niedostatecznymi. Także brak wykształcenia siedmiokrotnie podwyższa ryzyko targnięcia się na własne życie wśród młodzieży, która zakończyła edukację na podstawówce, w porównaniu z tą, która kontynuowała naukę w gimnazjum. Śmiertelność osób z niskim wykształceniem znacznie wzrosła w ostatnich latach. To ogromna porażka społeczeństwa – mówi minister szkolnictwa. I deklaruje, że wszystko to, co wyklucza dzieci z systemu nauczania, spróbuje zlikwidować. Ponieważ szkoła musi być dla wszystkich. Jakkolwiek by szło w szkole, to każdy powinien mieć miejsce w systemie i swój kontekst – przekonuje. Minister bardzo krytycznie odnosi się do rywalizacji między uczniami i wykluczania.
Tymczasem około 14 proc. uczniów szkół podstawowych nie otrzymuje ocen dopuszczających z podstawowych przedmiotów, tzn. języka szwedzkiego, angielskiego i matematyki. A to oznacza, że nie mogą się ubiegać o miejsce w gimnazjach powszechnych na podstawie swojego świadectwa. Istnieje jednak alternatywna forma edukacji dla nastolatków, którzy nie zaliczyli przedmiotów podstawowych, ale którzy dzięki uczestniczeniu w różnych programach nauczania mogą się dostać do powszechnego gimnazjum.