Aktualizacja: 14.01.2025 13:06 Publikacja: 31.05.2022 10:22
Foto: Adobe Stock
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przewidziano wprowadzenie planu ogólnego gminy oraz zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, odszkodowaniach za obniżenie wartości nieruchomości, opłatach planistycznych oraz partycypacji społecznej.
O reformie planowania przestrzennego mówi się od lat. Pojawiały się różne koncepcje, w tym obejmujące stworzenie nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub wręcz kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który stanowiłby kompleksowy zbiór przepisów dla procesu inwestycyjno-budowlanego. W dniu 25 kwietnia 2022 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy). Nie zdecydowano się na przedstawienie projektu nowej ustawy, lecz jedynie na przeprowadzanie fundamentalnych zmian w obowiązującej ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Kolejna instytucja państwa (Państwowa Komisja Wyborcza) stała się zakładnikiem nieustającej i coraz bardziej szkodliwej wojny PiS i PO.
Opinia publiczna uzależnia, czy doszło do naruszenia prawa, od przekonań osoby, która tego naruszenia miałaby dokonać.
Bez cienia przesady - tak trudno jak w minionym 2024 r. w sądach jeszcze nie było.
Chciałbym kiedyś zostać dyrektorem Muzeum Wózków Sądowych. Bo będzie to oznaczało, że papier w sądownictwie przeszedł do historii.
Naiwny wydaje się pomysł, by okres świąteczny był uznanym w prawie międzynarodowym czasem zawieszenia działań wojennych. Może jednak warto wypowiadać marzenia.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy resortu rozwoju, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Kasowy PIT to dodatkowa biurokracja, a i tak nie uchroni przed podatkiem. Przedsiębiorcy nie są nim zainteresowani, odradzają go księgowi. Wyborcza obietnica może się okazać niewypałem.
W przypadku zwrotu przez pracownika nienależnie pobranego świadczenia (np. odprawy), które uprzednio zwiększało jego dochód podlegający opodatkowaniu PIT, rozliczenie tego zwrotu może nastąpić na dwa sposoby: przez płatnika albo przez samego pracownika.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas