Aktualizacja: 19.04.2025 14:53 Publikacja: 31.05.2022 10:22
Foto: Adobe Stock
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przewidziano wprowadzenie planu ogólnego gminy oraz zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, odszkodowaniach za obniżenie wartości nieruchomości, opłatach planistycznych oraz partycypacji społecznej.
O reformie planowania przestrzennego mówi się od lat. Pojawiały się różne koncepcje, w tym obejmujące stworzenie nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub wręcz kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który stanowiłby kompleksowy zbiór przepisów dla procesu inwestycyjno-budowlanego. W dniu 25 kwietnia 2022 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy). Nie zdecydowano się na przedstawienie projektu nowej ustawy, lecz jedynie na przeprowadzanie fundamentalnych zmian w obowiązującej ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach d...
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wpro...
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kie...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas