Aktualizacja: 28.01.2025 03:06 Publikacja: 29.03.2022 10:50
Foto: Adobe Stock
Wojna w Ukrainie spowodowała w ostatnich tygodniach znaczący, podobno aż siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Jeśli to zainteresowanie przełoży się na realny wzrost liczebności WOT, pracodawcy dużo częściej będą musieli się mierzyć z wyzwaniami wynikającymi z nieobecności pracownika-żołnierza w pracy. Będą też musieli mieć na uwadze dodatkowe obowiązki lub uprawnienia, które wynikają z jego służby wojskowej. Warto przypomnieć, że istniejące od 2015 r. WOT są piątym, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, Marynarki Wojennej i wojsk specjalnych, rodzajem polskich Sił Zbrojnych. Służba w WOT może trwać od roku do sześciu lat, a powołanie do niej następuje na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się. Ponadto, zagrożenie powstałe za wschodnią granicą RP przyspieszyło prace nad ustawą o obronie Ojczyzny, którą prezydent podpisał 18 marca 2022 r. Nowa ustawa zastępuje dotychczasową wielokrotnie nowelizowaną ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP, pamiętającą lata 60. poprzedniego stulecia. Częściowo utrzymuje jej rozwiązania, obowiązki i uprawnienia, a częściowo wprowadza nowe – np. możliwość odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Izrael twierdzi, że ośmiu z 33 zakładników, którzy mają zostać uwolnieni przez Hamas w pierwszej fazie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, nie żyje.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
Po raz trzeci w ciągu niespełna roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę zgrupowania „Chortyca”, które jest odpowiedzialne m.in. za obronę Pokrowska.
Dziś musimy zmagać się z tym dziedzictwem dlatego, że jesteśmy gospodarzami ziemi, na której „każdy Żyd miał być stracony”. Cały świat pragnie utrzymać dziedzictwo i święcić rocznice, ale gospodarzami jesteśmy tylko my. Dlatego każdy sukces ma wielu ojców, ale każda gafa obciąża Polaków.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego jest dokument, który przestrzegał przed używaniem Pegasusa do działań kontrwywiadowczych z powodu ryzyka wycieku za granicę. Mimo to SKW z systemu korzystała i zapłaciła za to ponad 10 mln zł.
Prezydent USA ma niewiele możliwości, by zmusić Kreml do zawarcia pokoju. Pozostaje mu zbrojenie Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas