Christina Blacklaws: Algorytmy sądowe potrafią być bystre

Choć sztuczna inteligencja jest już w użyciu w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości, jesteśmy daleko od przyzwolenia na jej używanie w skomplikowanych sprawach karnych czy rodzinnych – mówi Christina Blacklaws, brytyjska adwokatka, mediatorka i konsultantka biznesowa w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Publikacja: 22.02.2022 13:52

Christina Blacklaws: Algorytmy sądowe potrafią być bystre

Foto: Adobe Stock

Jeśli rozważamy użycie sztucznej inteligencji (AI) w wymiarze sprawiedliwości, to chyba trzeba przyznać, że była dotychczas niedoskonała. W Wielkiej Brytanii jest stosowana do wydawania wyroków w prostych sprawach. Statystyki – też brytyjskie – wskazują, że system rozpoznawania twarzy w monitoringu ulicznym zawiódł siedem na osiem razy wśród 13 tysięcy przypadków użycia. Czy zatem sztuczna inteligencja może być wiarygodnym narzędziem w procedurach karnych?

Rzeczywiście można mieć obawy o tę wiarygodność, ale ta technologia rozpoznawania twarzy wciąż jest u nas w użyciu. Jeśli tylko pomaga policji w łapaniu przestępców albo terrorystów i wspomaga publiczne bezpieczeństwo – to są argumenty za jej używaniem. Oczywiście można przy tym ważyć prawo obywateli do prywatności i prawo państwa do ochrony swoich obywateli. Ale dla mnie nie ma tu sprzeczności, bo tak naprawdę to nie technologia sprawuje tę ochronę. To władze publiczne powinny ją rozsądnie stosować w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jeśli jest niewłaściwie używana, przyniesie szkodę obywatelom.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości