Tutejsza porodówka, stworzona m.in. przez wicedyrektor ds. medycznych dr Gizelę Jagielską, przyciąga rodzące z Wrocławia oraz innych miast Dolnego Śląska, a także województw ościennych, m.in. opolszczyzny.
Specjaliści z tutejszego oddziału ginekologii, położnictwa i neonatologii prowadzą prężnie działający profil na Facebooku, na którym nie tylko podpowiadają ciężarnym, co zabrać do porodu, ale także jak odczytać badania trzeciego trymestru. Starają się też podtrzymać pacjentki na duchu w trudnym czasie pandemii.
Choć zgodnie z zaleceniami konsultantów krajowych położnictwa i ginekologii oraz perinatologii kierujący szpitalem mogą zdecydować o wstrzymaniu porodów rodzinnych ze względu na pandemię, tutejszy oddział wciąż umożliwia przyszłym matkom rodzenie w obecności bliskich. Warunkiem jest zabezpieczenie osoby towarzyszącej poprzez środki ochrony osobistej – maseczkę, odzież i obuwie zamienne. W połowie października wstrzymano natomiast odwiedziny, ponieważ wielu gości nie przestrzegało zasad reżimu sanitarnego.
Jak mówi wicedyrektor szpitala i ordynator oddziału ginekologii, położnictwa i neonatologii Gizela Jagielska, szpital stara się o II stopień referencyjności. Oddział sklasyfikowany na tym poziomie zajmuje się kobietami nie tylko w ciąży niepowikłanej, ale także w ciąży zagrożonej. Opiekuje się także noworodkami urodzonymi w ciężkiej zamartwicy, które uzyskały w pierwszej minucie życia do 3 pkt w skali Apgar, noworodkami urodzonymi przed 35. tygodniem ciąży czy z masą urodzeniową poniżej 2600 g, a także tymi, u których konieczne jest monitorowanie czynności serca, czynności oddechowej i temperatury. W lipcu na przechodzącym rewitalizację oddziale neonatologii oddano salę intensywnego nadzoru, a we wrześniu kolejną –wyremontowany pokój narodzin, zwany także Salą Piwoniową.
Obecnie, jak niemal wszystkie szpitale w Polsce, Zespół Szpitali w Oleśnicy walczy z rzeczywistością covidową. Dyrektor Jagielska ma jednak nadzieję, że gdy sytuacja ulegnie poprawie, zarząd szpitala znów będzie mógł skupić się na zapewnieniu dobrej i właściwej ochrony zdrowia mieszkańcom powiatu, co jest celem statutowym placówki.
Inwestycja w oddziały
Drugie miejsce w zestawieniu placówek ze średnim kontraktem również trafia do placówki z województwa dolnośląskiego – Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie (położonej w odległości 27 km od Wrocławia). W szpitalu działa osiem oddziałów: anestezjologiczny i intensywnej terapii, chirurgiczny, dziecięcy z pododdziałem niemowlęcym, ginekologiczno-położniczy z pododdziałem patologii ciąży, chirurgiczny, laryngologiczny z pododdziałem laryngologii dziecięcej, neonatologiczny, wewnętrzny oraz okulistyki jednodniowej. Pacjenci przyjmowani są także w 17 poradniach specjalistycznych, m.in. alergologicznej, chirurgii naczyniowej czy zdrowia psychicznego. W strukturze szpitala są także zakład opiekuńczo-leczniczy (ZOL), poradnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a także hospicjum.