Immunoterapia alergenowa nie ma refundacji. I Polacy rezygnują

Brak refundacji immunoterapii alergenowej powoduje, że Polacy zbyt rzadko się odczulają. Tymczasem ponad 1/5 Polaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa.

Aktualizacja: 03.03.2020 21:46 Publikacja: 02.03.2020 23:01

Immunoterapia alergenowa nie ma refundacji. I Polacy rezygnują

Foto: Adobe stock

mk

Większość z chorych, mimo ewidentnych wskazań do odczulania, nie podejmuje leczenia, narażając się m.in. na rozwój astmy. Zdaniem specjalistów sytuację mógłby poprawić szerszy dostęp do nowoczesnej immunoterapii alergenowej w formie tabletek podjęzykowych. Ta metoda nadal nie jest w Polsce refundowana.

Alergiczny nieżyt nosa zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie. Z różnych przyczyn całkowicie obojętne czynniki, np. pyłki traw, drzew czy alergeny roztoczy kurzu domowego, zaczynają wywoływać nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. – Organizm nadmiernie, nadwrażliwie reaguje na alergen, czego skutkiem jest zapalenie błon śluzowych nosa, oskrzeli, czy spojówek – mówi prof. Marek Jutel, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).  - W efekcie szybko pojawiają się objawy podobne do infekcji – obrzęk błony śluzowej nosa, wodnisty katar, kichanie, łzawienie.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Rynek zdrowia
Debata Medycznej Racji Stanu. W zdrowiu liczy się także arytmetyka
Rynek zdrowia
Jerzy Szafranowicz: Reforma szpitali będzie dobrowolna
Rynek zdrowia
Temat podwyżek w ochronie zdrowia wróci już za chwilę
Rynek zdrowia
Duże zmiany w opłatach za sanatorium. Nowe stawki już od 1 października