19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 27.10.2021 21:00 Publikacja: 27.10.2021 21:00
Foto: Bloomberg
Od początku roku chińskie spółki nie spłaciły obligacji emitowanych na rynkach zagranicznych wartych łącznie 9 mld dol. To już rekord, jeśli chodzi o skalę tego typu bankructw. Spółki z branży deweloperskiej nie wywiązały się w tym roku z jednej trzeciej tej kwoty. Najgłośniejszymi przypadkami niewypłacalności w branży deweloperskiej były w ostatnich tygodniach spółki Fantasia Holdings Group i Modern Land. Inwestorzy uważnie przyglądali się problemom China Evergrande Group, jednego z największych chińskich deweloperów, zadłużonego na ponad 300 mld dol. W zeszłym tygodniu zdołał on jednak oddalić groźbę bankructwa, spłacając niemal w ostatniej chwili (tuż przed 30-dniowym okresem „łaski" liczonym od daty zapadnięcia długu) obligacje warte 83,5 mln dol.
Sprzedaż należącego do Banku Pekao S.A. budynku daje możliwość zakupu nieruchomości mieszczącej się w doskonałej lokalizacji – w samym środku dynamicznie rozwijającej się dzielnicy biznesowej.
W 2024 r. połowa spółek z indeksu WIG-nieruchomości przyniosła inwestorom solidne zwroty – w tym z dywidend, połowa niestety straty. Lepiej wypadli deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni. A jak rysują się perspektywy na 2025 r.?
Bez przełomu na rynku hipotek. Pożyczki na zakup mieszkania zaciągają zamożni. Jest nowy rekord średniej wartości kredytu.
Po październikowym wystrzale w listopadzie deweloperzy przyhamowali, ale i tak budują dużo.
Październikowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe okazał się chwilowy. Statystyki wróciły do tego, co widzieliśmy wcześniej. Popyt na pożyczki może się dalej schładzać w oczekiwaniu na spadek cen mieszkań.
Sąd Najwyższy w Hongkongu nakazał likwidację China Evergrande Group, czyli spółki, która była gigantem na chińskim rynku nieruchomości.
China Evergrande New Energy Vehicle Group poinformowała, że dyrektor wykonawczy Liu Yongzhuo, który jest wiceprezesem firmy, został zatrzymany. Spowodowało spadek akcji spółki aż o 23% przy wznowieniu handlu po weekendzie. Nie on jeden ma kłopoty ze śledczymi tropiącymi korupcję na najwyższych biznesowych szczeblach.
Prezes chińskiego nieruchomościowego giganta Evergrande jest pod nadzorem policji. Hui Ka Yan – według oficjalnego komunikatu spółki - „został objęty obowiązkowymi środkami zgodnie z prawem w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw”. Bloomberg poinformował, że prezes Evergrande został zatrzymany na początku tego miesiąca.
Poniedziałkowa sesja przyniosła silną wyprzedaż akcji chińskich firm deweloperskich. Papiery China Evergrande Group traciły nawet 25 procent.
Policja w południowych Chinach zatrzymała część pracowników departamentu zarządzania majątkiem China Evergrande Group. Według Reutera sugeruje to rozpoczęcie nowego śledztwa, które może pogłębić kłopoty giganta z branży nieruchomości.
China Evergrande Group, najmocniej zadłużony deweloper na świecie, złożył w nowojorskim sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami.
Deweloper China Evergrande Group ujawnił, że w 2021 i 2022 roku łącznie poniósł straty o równowartości 81 mld dolarów. Ta spółka była najmocniej zadłużonym deweloperem na świecie.
Prezes Evergrande, jednego z największych chińskich deweloperów był kiedyś drugim najbogatszym człowiekiem Azji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas