Wojna handlowa: amerykańscy producenci czosnku są z niej bardzo zadowoleni

Większość amerykańskich rolników narzeka na wojnę handlową z Chinami. Jedna grupa jest nią zachwycona, chwali Donalda Trumpa i mocno na niej zarabia.

Aktualizacja: 21.05.2019 19:44 Publikacja: 21.05.2019 17:15

Wojna handlowa: amerykańscy producenci czosnku są z niej bardzo zadowoleni

Foto: Adobe Stock

ula

Farmerzy, którzy uprawiają czosnek są bardzo zadowoleni. Gwałtownie rośnie im sprzedaż po zablokowaniu importu chińskiego czosnku poprzez wysokie cła.

Uprawy czosnku w USA znajdują się w Kalifornii. - W idealnym świecie chcielibyśmy, aby cła pozostały na zawsze – powiedział agencji Reutera Ken Christopher, wiceprezes rodzinnej firmy Christopher Ranch, największego przedsiębiorstwa uprawy czosnku, którego uprawy mają powierzchnię niemal 24 tys. hektarów w Kalifornii. W USA są już tylko trzy duże gospodarstwa, które przetrwały "najazd" taniego, chińskiego czosnku.

Cła na czosnek z Chin wprowadzono we wrześnio 2018 roku. Od razu ich skutek był widoczny we wzroście zamówień na czosnek z USA. Christopher Ranch zwiększyło sprzedaż w ostatnim kwartale zeszłego roku  o 15 proc. W maju tego roku cła na chiński czosnek wzrosły jeszcze bardziej, bo z 10 do 15 proc.

Wprowadzenie nowych ceł na czosnek z Chin zbiegło się w czasie ze zbiorami w USA. Dla amerykańskich farmerów oznacza to jeszcze większy popyt na ich czosnek, którego zbiory rozpoczną się za kilka tygodni - informuje Reuters.

Kalifornijscy farmerzy zapewniają, ze ich czosnek, mimo, że droższy - jest znacznie smaczniejszy od chińskiego.

Z ceł bardzo niezadowoleni są natomiast farmerzy hodujący soję. W silosach leżą niesprzedane plony, które dotychczas kupowali chińscy odbiorcy.

Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz