Brak tłumów na platformie Sellfood

Tylko trzy dni notowań zakończyły się na Sellfood sprzedażą zboża w ciągu dziewięciu miesięcy pilotażu.

Publikacja: 27.08.2020 21:00

Brak tłumów na platformie Sellfood

Foto: Bloomberg

Na 24 dni notowań na nowatorskiej platformie Sellfood do handlu zbożem tylko trzy dni zakończyły się w ogóle sprzedażą. Ostatniej transakcji dokonano... w czerwcu.

Pilotaż kończy się w sierpniu, jeszcze we wrześniu opłaty za handel na platformie będą niskie, stawki na jesień dopiero powstają. Jednak rynek jest zawiedziony. Startowi platformy nie sprzyjał początek pandemii i rekordowy eksport zboża, który w pierwszym półroczu przyniósł 2,4 mld euro, o 37 proc. więcej niż w 2019 r.

Analitycy daremnie spodziewali się skoku zainteresowania sprzedażą po żniwach, czyli obecnie. Rolnicy czekają z większą sprzedażą pszenicy na grudzień i styczeń, gdy ceny są dużo korzystniejsze. Mogą też nie rozumieć zalet sprzedaży na nowej platformie zamiast pośrednikom. – Dzięki handlowi na platformie producenci otrzymują gwarancję zapłaty za towar w wyznaczonym terminie, a nabywcy wystandaryzowany produkt spełniający wymogi jakościowe – mówi Krzysztof Sobiech, wicedyrektor departamentu obrotu towarami giełdowymi w Noble Securities.

Z rynku płyną sygnały, że przydałyby się kontrakty terminowe. – Giełda, aby rozruszać rynek, powinna dodatkowo wprowadzić instrumenty terminowe pozwalające zakontraktować dostawy towaru w przyszłości, by dostawę towaru i rozliczenie pieniężne zrealizować w okresie miesiąca, kwartału, roku czy dwóch lat – mówi Grzegorz Gancarczyk, dyrektor wydziału Usług Brokerskich, DM BOŚ. To pozwala na realizowanie transakcji w optymalnym okresie cen i obrotów.

– Kluczowym aspektem będzie stworzenie efektywnego rynku instrumentów pochodnych na płody rolne, co umożliwi ich sprzedaż za pośrednictwem kontraktów terminowych, jeszcze przed obsianiem pola – przekonuje Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Kachniewski tłumaczy, że rolnicy mogliby decydować o rodzaju uprawy na podstawie notowań kontraktów terminowych i wybierać te, które w danym roku przyniosą im największy zysk, nie martwiąc się o przyszłą zmienność cen.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne