Statek płynie tam pod banderą Palau, wioząc na pokładzie 17 600 ton ukraińskiej pszenicy – informuje agencja Unian. Według bazy danych Marine Traffic and Vessel Finder na 24 września Aroyat przycumował przy południowym wyjściu z Cieśniny Bosfor. Jednostka opuściła port w Czernomorsku 22 września
Ministerstwo Odbudowy Ukrainy tego właśnie dnia ogłosiło wypłynięcie masowca Aroyat na Morze Czarne: statek zacumował w porcie Czernomorsk (obwód odeski) i podążał trasą do Egiptu z planowanym postojem w porcie w Turcji.
Czytaj więcej
Ukraina zaproponowała Polsce kompromis w sprawie eksportu swojego zboża, który uwzględnia interes...
Izrael był pierwszy
Wcześniej izraelski statek Ams1 jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę zbożową na Morzu Czarnym i wszedł do ukraińskiej odnogi Dunaju. Bezpieczeństwo statku zapewnił amerykański samolot przeciwokrętowy P8. Podczas całej operacji amerykańska maszyna tankowała w powietrzu w przestrzeni Rumunii. Dodatkowych informacji dostarczył dron rozpoznawczy Forte12 RQ-4. Rosyjskie jednostki nie odważyły się zaatakować masowca.
Za Ams1 podążają cztery kolejne statki, które zakotwiczyły lub w najbliższej przyszłości zakotwiczą na Dunaju. Pozostałe jednostki płyną pod banderami Izraela, Grecji i Türkiye/Gruzja. Miejsce docelowe za pośrednictwem AIS zostało zidentyfikowane jako Ukraina.