Pierwsze w Azji „zeroemisyjne” jajka trafiają do sklepów

Redukcja emisji gazów cieplarnianych to wyzwanie w każdej dziedzinie gospodarki, a szczególnie przy produkcji produktów zwierzęcych. Tajska firma CP Foods chwali się neutralnymi węglowo jajkami.

Publikacja: 09.08.2023 15:00

Tajska firma CP Foods chwali się neutralnymi węglowo jajkami.

Tajska firma CP Foods chwali się neutralnymi węglowo jajkami.

Foto: Bloomberg

Charoen Pokphand Foods (CP Foods) pochwaliła się, że jako pierwsza firma w Azji wprowadziła na rynek neutralne węglowo jajka, które na dodatek pochodzą z hodowli bez klatek. To spore osiągnięcie, gdyż „zeroemisyjne” jajka produkuje niewiele firm na świecie. Produkt CP Foods został certyfikowany przez Thailand Greenhouse Gas Managment Organization (TGO).

Zarządzający w CP Foods produkcją i sprzedażą jajek Somkid Wannalukkhee powiedział dziennikowi "Bangkok Post", że „firma robi wszystko, by zmniejszyć swój wpływ na środowisko”. W jajczarstwie oznacza to liczne projekty nie tylko dotyczące obniżania śladu węglowego, ale także ograniczenia strat żywności dzięki automatycznym taśmociągom do jaj, a także wykorzystywaniu skorupek z rozbitych jajek lub wykorzystanych do produkcji innych wyrobów. W ramach ograniczania emisji wdrożono panele fotowoltaiczne oraz instalacje wykorzystujące biogaz.

Czytaj więcej

Toniemy w ekologicznym długu

W efekcie aż 23 rodzaje jaj produkowanych przez CP Foods otrzymało certyfikat neutralności klimatycznej.

- Ta inicjatywa to tylko kolejny krok naszej firmy do zwiększenia dostępności żywności o niskim śladzie węglowym dla wsparcia świadomych konsumentów szukających produktów przyjaznych środowisku i pochodzących z firm dbających o dobrostan zwierząt – mówił Somkid Wannalukkhee.

Firma chwali się, że w zeszłym roku udało jej się zaoszczędzić 617 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, a jej łączne emisje są o 30 proc. niższe od średniej dla branży.

Neutralne węglowo jajka od CP Foods nie są pierwsze na świecie. Pierwsze jajka o zerowym śladzie węglowym pojawiły się w Holandii już w 2017 roku, W USA takie jajka wprowadziła na rynek w 2022 roku firma Kipster. Z kolei brytyjska sieć supermarketów Morrisons chce do 2030 roku mieć własną markę jajek o zerowym śladzie węglowym. We wszystkich przypadkach zerowy ślad węglowy osiągany jest poprzez wykorzystanie energii z OZE i offset emisji (np. poprzez inwestycje w sadzenie lasów).

Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów