Nawet 50 mln ton zboża z Ukrainy i Rosji trafi na rynki

Ukraina może wysłać do końca roku nawet 25 mln ton zboża, drugie tyle Rosja – szacuje Turcja.

Publikacja: 29.07.2022 03:00

Nawet 50 mln ton zboża z Ukrainy i Rosji trafi na rynki

Foto: AFP

Mimo ostrzelania przez Rosjan portu w Odessie, porozumienie ze Stambułu o bezpiecznym eksporcie zboża przez Morze Czarne utrzymuje się, a porty przygotowują się do wysyłki.

– Eksport wznowiony dzięki podpisanemu w ubiegły piątek w Stambule porozumieniu, który może wpuścić na światowe rynki ponad 50 mln ton zboża, ruszy prawdopodobnie w ciągu tygodnia – mówi Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Recepa Erdogana w rozmowie z Bloombergiem. Kiedy dokładnie zboże ruszy na morze, zależy od przygotowań logistycznych, a infrastruktura niestety była właśnie celem ataków Rosjan.

Czytaj więcej

Na Ukrainie statki odciążą koleje i samochody, które znów utknęły na granicy

Według Kalina aż 100 statków przewożących zboże i produkty rolne zostało uwięzionych przez wybuch wojny w ukraińskich portach. Postępy w realizacji porozumienia nadzoruje ONZ, które spodziewa się startu wysyłki w ciągu kilku dni. Bloomberg informuje też, że niewskazany z nazwiska doradca globalnych ubezpieczycieli zaproponował mechanizm, który może pomóc w zabezpieczeniu handlu.

Turcja spodziewa się, że dzięki „korytarzowi zboża” na rynek wpłynie 20–25 mln ton ukraińskiego zboża. Drugie tyle – 25–30 mln ton – jest w stanie wysłać Rosja. Międzynarodowe sankcje nie objęły wprawdzie wysyłki jej zboża, mimo to transport z tego kraju był utrudniony.

Analitycy jednak wskazują, że wywiezienie 20–25 mln ton to dla Ukrainy ogromne wyzwanie, ponieważ trzy chronione porozumieniem w Stambule porty – Odessa, Czornomorsk i Jużne – mają razem zdolność przeładunkową sięgającą 3,5 mln ton miesięcznie. Eksport musiałby się więc zacząć od początku sierpnia i działać od razu na najwyższych obrotach.

Tymczasem dołączenie do porozumienia rozważa port w Mikołajowie. – Obecnie wszyscy czekają, by zobaczyć, jak to porozumienie działa w praktyce – powiedział Witalij Kim, szef administracji wojskowej, informuje portal APK Inform. O eksporcie zdecydują właściciele ładunków „umowy zbożowej”, po tym jak pierwsza porcja opuści Odessę.

Ukraina miała dobry sezon – do wybuchu wojny, w sezonie 2021/2022 wyeksportowała 18,7 mln ton pszenicy, o 13 proc. więcej rok do roku. Jednak w nowym sezonie 2022/2023 eksport pszenicy spadnie wedle szacunków o 36 proc., do 12 mln ton, przy spadku plonów o 39 proc., do 52,3 mln ton. Egipt i Indonezja byli głównymi odbiorcami ukraińskiego ziarna.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji