Umowa o handlu Unia-USA niemożliwa bez rolnictwa

Stany Zjednoczone nie zawrą umowy o handlu z Unią Europejską, jeśli nie będzie obejmować rolnictwa — oświadczył amerykański wiceminister rolnictwa

Aktualizacja: 29.06.2019 15:02 Publikacja: 29.06.2019 10:17

Umowa o handlu Unia-USA niemożliwa bez rolnictwa

Foto: Bloomberg

Ted McKinney odpowiedzialny za handel i sprawy zagraniczne w rolnictwie przedstawiał wspólną płaszczyznę dla obu stron podczas spotkań z parlamentarzystami, przedstawicielami rządów i prywatnych firm w Brukseli, Rzymie i Genewie.

Europa, największy partner handlowy Amerykanów zaproponowała im negocjacje o zniesieniu ceł na wyroby przemysłowe, ale nie doszło jeszcze do ich rozpoczęcia, bo obie strony spierają się o dostęp do rynku płodów rolnych. Waszyngton uważa, że to powinno być częścią rozmów, Unia z kolei na włączyła rolnictwa do swego mandatu o rozmowach.

Negocjacje mają wynikać z umowy zawartej latem 2018 na spotkaniu Jean-Claude Junckera z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, kiedy Stany zgodziły się nie ogłaszać karnych ceł na samochody z Unii, jak długo obie strony pracują nad poprawą powiązań handlowych.

- Nie sądzę, że dojdziemy do porozumienia, jeśli rolnictwo nie zostanie włączone — powiedział McKinney na telekonferencji podczas pobytu w Brukseli powołując się na zaniepokojenie kongresmenów i Trumpa. Stwierdził też, że obie strony pracują „bardziej razem niż dotąd" nad kwestią unowocześnienia i zreformowania Światowej Organizacji Handlu.

Komisarz ds. handlu, Cecila Malmström stwierdzała wcześniej jasno i kilkakrotnie, że Unia jest gotowa przystąpić do negocjacji handlowych ze Stanami dotyczących ceł na wyroby przemysłowe, natomiast nie została upoważniona do włączenia rolnictwa. Unia złożyła w Waszyngtonie propozycje obszarów do debaty: większy dostęp do rynku wyrobów przemysłowych włącznie z samochodami, do przetargów publicznych, energetyka zwłaszcza płynny gaz ziemny, możliwa współpraca organów nadzoru i reforma WTO, ale Amerykanie nie są nadal gotowi zacząć negocjacji.

Unię niepokoi ponadto, że Stany podjęły jednostronne działania wobec Chin w kwestiach nieuczciwych subwencji państwowych i wymuszania transferów technologii zamiast zrobić to za pośrednictwem WTO. Waszyngton uważa z kolei, że WTO funkcjonuje według przestarzałych reguł, które nie rozwiązują problemów nowoczesnego handlu.

Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz