ASF pod większym nadzorem

Resor rolnictwa zmieni sześć ustaw, by zahamować rozprzestrzenianie się pomoru świń.

Publikacja: 01.09.2016 15:40

ASF pod większym nadzorem

Foto: Fotorzepa/Janusz Zubrzycki

Przepisy, które je zmienią znajdą się w specustawie, którą Sejm powinien przyjąć najpóźniej na posiedzeniu zaplanowanym na 13 i 14 września - zakłada Ministerstwo Rolnictwa.

- Planowana zmiana przepisów ułatwi zwalczanie chorób zakaźnych, a nie tylko ASF - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

Jednak to właśnie szybkie rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń we wschodniej Polsce skłoniło resort rolnictwa do zmian prawa.  Od lutego 2014 r. Polsce wykrytych zostało 18 ognisk ASF o świń w gospodarstwach. Z tego aż 15 w tym roku.

Najwięcej przypadków ASF występuje na Podlasiu, ale sierpniu obszar zagrożeń po raz pierwszy wyznaczony został też na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Nie jest wykluczone, że Komisja Europejska ponownie zwiększy obszar ochronny związany z ASF.  Jak już informowała "Rzeczpospolita" możliwe jest także zaostrzenie zasad obrotu świniami także w strefie żółtej, gdzie na razie nie ma większych restrykcji dla producentów i dystrybutorów.

W czwartek na temat zwalczania pomoru oraz rekompensat za trzyletnie zaprzestanie produkcji wieprzowiny z Vytenisem Andriukaitisem, unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności rozmawiali minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz sekretarz stanu Jacek Bogucki, wyznaczony na pełnomocnik ds. łagodzenia skutków wystąpienia wirusa ASF.

Pomoc finansową za likwidację stad, których rolnicy nie będą w stanie sprzedać lub utrzymać w zgodzie z wymaganiami (np. zwierzęta będą zbyt duże) zakłada natomiast nowelizacja o ochronie zwierząt - jednej z sześciu, którą zmienić ma specustawa resoru rolnictwa. Ma ona także zmienić m.in. przepis o rejestracji producentów, tak by we ewidencji powiatowych lekarzy weterynarii znaleźli się także pośrednicy i firmy przewożące zwierzęta. Zaostrzone zostanie także prawo dotyczące znakowania zwierząt . Po jego zmianie, hodowcy musieliby je oznakować w ciągu 30 dni od urodzenia. Mieliby także siedem dni na zgłoszenie ich narodzin czy opuszczenie hodowli.

Ponadto powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać kołom łowickim odstrzał dzików. Dziś współpraca z nimi odbywa się na zasadzie umowy dwustronnej.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie