Rosja przejęła producenta najpopularniejszej wódki. Bo pomagał Ukrainie

Kreml zagrabił już ponad 180 prywatnych firm z zyskownych sektorów gospodarki. Tym razem „nacjonalizacja” objęła producenta wódki Chortyca. Jego założyciela Kreml nazywa terrorystą. Dlaczego? Bo wspiera ukraińską armię w walce z rosyjskim agresorem.

Publikacja: 18.07.2024 12:16

Rosja przejęła producenta najpopularniejszej wódki. Bo pomagał Ukrainie

Foto: Bloomberg

Rosyjscy komornicy sądowi zajęli na poczet państwa majątek osób prawnych powiązanych wcześniej z Jewgienijem Czerniakiem, założycielem holdingu alkoholowego Global Spirits, produkującego najpopularniejszą (najlepiej sprzedawaną) w Rosji wódkę Chortyca.

Global Spirits stracił rosyjskie spółki

Jak wylicza gazeta RBK decyzją, (wykonującego polecenia Kremla sądu), zostały przejęte firmy holdingu działające na terenie Rosji: LLC „Standard jakości”, LLC „Russian North”, LLC „Rodnik and K”, LLC „Crimean Wine House”, LLC „Tradycje sukcesu”, LLC „Nowy poziom”, a także część udziałów w krymskich winnicach JSC „Feodosia Cognac Factory”.

W Rosji Czerniak znajduje się na liście „terrorystów i ekstremistów”. W sierpniu ubiegłego roku rosyjski sąd zaocznie aresztował przedsiębiorcę pod zarzutem „finansowania terroryzmu”. Ma pomagać finanasowo ukraińskiej armii walczącej z rosyjskim agresorem. W połowie maja zajęte zostały aktywa Jewgienija Czerniaka w Rosji, mimo oświadczeń Global Spirits, że biznesmen nie ma z nimi nic wspólnego. Global Spirits to największy międzynarodowy holding alkoholowy w Europie. Jego produkty eksportowane są do 87 krajów.

Kradzież prywatnych majątków przez Kreml

Wojna rozpętana przez Putina pochłania coraz więcej pieniędzy. Władze rosyjskie aktywnie „nacjonalizują” w ostatnim czasie te firmy, gdzie zyski są łatwe i duże. To najwięksi producenci alkoholu. Państwo planuje przejąć na własność co najmniej dwa kolejne przedsiębiorstwa: destylarnię Tambowa Amber Talvis oraz nieczynny od ponad 10 lat zespół budynków kaliningradzkiej gorzelni wódki SPI-RVVK. Tak wynika z bazy danych postępowań egzekucyjnych Federalnej Służby Komorniczej. Właścicielami obu fabryk jest magnat wódczany Jurij Szefler, który od 2002 roku nie mieszka w Rosji (ale w Szwajcarii), a po rosyjskiej napaści na Ukrainę dosadnie skrytykował reżim na Kremlu. Na początku lipca decyzją sądu w Tambowie, na wniosek Prokuratury Generalnej, obie firmy zostały aresztowane.

Czytaj więcej

Kreml zagrabia alkoholowy koncern. Właściciel krytykował rosyjską agresję

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie liczba przypadków nacjonalizacji majątku prywatnego w Rosji gwałtownie wzrosła: do końca ubiegłego roku Prokuratura Generalna złożyła ponad 55 pozwów, żądając przekształcenia prywatnych firm i majątku w dochody państwa . Dla porównania w latach 2020 i 2021 wniosków takich było trzy rocznie, a od 2010 liczba takich spraw nie przekraczała jednego rocznie.

Dwór Putina zarabia na grabieży

Według obliczeń „Nowej Gazety. Europa” oraz „Transparency International – Rosja” w latach 2022–2023, a więc w czasie rosyjskiej wojny, pod kontrolę państwa przeszło ponad 180 prywatnych przedsiębiorstw, a żądania nacjonalizacji, które w ciągu dwóch lat trafiły do ​​sądów, dotyczyły prawie dwustu firm. Są to głównie przedsiębiorstwa produkujące wyroby militarne, a także aktywa „niepatriotycznych” przedsiębiorców.

Znacjonalizowane aktywa często trafiają pod kontrolę osób z dworu Putina, jak zauważył wcześniej założyciel największego rosyjskiego producenta samochodów Rolf, Siergiej Pietrow (Rolf również został znacjonalizowany w grudniu 2023 r.). Od marca „Rolfem” kieruje Roman Antonow, który jest partnerem biznesowym Umara Kremlewa, szefa Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu (IBA), „bliskiego przyjaciela” Putina. Innym przykładem jest znacjonalizowana w lipcu 2023 roku rosyjska spółka zależna francuskiego giganta mleczarskiego Danone, na której czele stanął 33-letni Jakub Zakriew, bratanek czeczeńskiego watażki Ramzana Kadyrowa.

W maju Elwira Nabiullina prezeska Banku Rosji ostrzegała, że ​​redystrybucja majątku i nacjonalizacja będą miały poważne konsekwencje dla gospodarki. Wywołują odpływ kapitału i reorientacja inwestorów na rynki zagraniczne, co położy kres realizacji celu ogłoszonego przez Putina, jakim jest podwojenie kapitalizacji rosyjskiej giełdy do 66 proc. PKB do 2030 roku. Jej głos nie został usłyszany na Kremlu.

Czym jest Global Spirits?

Jak podaje na swojej stronie producent „Global Spirits to największy w Europie międzynarodowy holding alkoholowy i jeden ze światowych liderów w produkcji napojów alkoholowych. Struktura holdingu obejmuje największe zakłady produkcyjne Chortyckiej Gorzelni i Odeskiej Fabryki Koniaków wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt światowych liderów, a także firmę dystrybucyjną GDC. Portfolio holdingu obejmuje marki wódek, brandy i win. Produkty Global Spirits są eksportowane do ponad 87 krajów.
Global Spirits ma siedzibę główną w Nowym Jorku (USA) i własne obiekty dystrybucyjne w 31 stanach USA. Mają też spółki dystrybucyjne w Polsce i wielu innych krajach. Firma powstała na Ukrainie w 1998 roku. Obecnie produkują ponad 300 mln butelek alkoholi, zatrudniają ponad 5000 osób. 
Do Global Spirits należą także zakłady produkcji whiskey w Owensboro Kentucky Straight Bourbon Cumberland Falls i destylarnia tequili w Meksyku, w Jalisco – Tequila Company Hacienda La Capilla S.A. de C.V. Na polski rynek firma wprowadziła wódkę pod marką Blagowski."

Rosyjscy komornicy sądowi zajęli na poczet państwa majątek osób prawnych powiązanych wcześniej z Jewgienijem Czerniakiem, założycielem holdingu alkoholowego Global Spirits, produkującego najpopularniejszą (najlepiej sprzedawaną) w Rosji wódkę Chortyca.

Global Spirits stracił rosyjskie spółki

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Przemysł spożywczy
Rozbity gang podrabiaczy wina. Szefował mu Rosjanin
Przemysł spożywczy
Koniec boomu na mięso z roślin. Dlaczego klienci się od niego odwracają?
Przemysł spożywczy
Czy Henryk K., król wędlin, uniknie kary? Polska walczy o ekstradycję już czwarty rok
Przemysł spożywczy
Co czwarta „małpka” znika z półki do południa. Jak wygląda sprzedaż wódek w małych butelkach