Łososie omijają Rosję, czerwonego kawioru będzie mniej

Choć międzynarodowe sankcje nie obejmują rosyjskiego kawioru, to łososie najwyraźniej wiedzą, że Rosję trzeba omijać. Prognozy dotyczące połowów tych ryb w Rosji w tym roku są poniżej średniej z ostatnich 10 lat.

Publikacja: 26.05.2022 15:03

Czerwony rosyjski kawior

Czerwony rosyjski kawior

Foto: Bloomberg

Jeśli złowionych w tym roku ryb nie wystarczy na eksport, to podaż czerwonego kawioru może być ograniczona – powiedział w środę dziennikarzom w Petersburgu Ilia Szestakow szef Federalnej Agencji ds. Rybołówstwa, cytowany przez Interfaks.

„Nie spodziewamy się niedoboru kawioru, bo już wcześniej, przy pewnych, nawet niezbyt wysokich połowach, eksportowaliśmy dość duże ilości. Jeśli w tym roku wielkość (połów - IF) jest niewystarczająca dla utrzymania wielkości eksportu na wcześniejszym poziomie, po prostu podejmiemy decyzję o jego ograniczeniu. Mamy do tego wszystkie niezbędne możliwości i mechanizmy, a jeśli to konieczne, dostosujemy w ten sposób ceny -zapewnił urzędnik.

Według niego dotychczasowe prognozy dotyczące połowów łososia nie są optymistyczne "Ale teraz nasze statki badawcze pracują bezpośrednio w rejonach tarła łososia i myślę, że do połowy czerwca będziemy mieli dokładniejszą prognozę dla rybaków. Całkiem możliwe, że w tym czasie sytuacja się popraw”.

Według prognoz oceanografów rosyjskich tegoroczny połów łososia może osiągnąć 322 tysięcy ton wobec 539 tys. ton w 2021 roku. Tradycyjnie największe ławice oczekiwane są na Terytorium Kamczatki - 150 tysięcy ton. W regionie Sachalin rybacy spodziewać się mogą 121 tysięcy ton, na terytorium Chabarowskiego Kraju - 40 tysięcy ton. W regionie Magadan przewiduje się połów 4,46 tys. ton, w Okręgu Autonomicznym Czukotki - około 3,6 tys. ton, na Terytorium Nadmorskim - 2,1 tys.

Zalecane kwoty połowowe w Rosji to 190 tys. ton łososia różowego (gorbusza), 90 tys. ton łososia kumpelskiego, 33 tys. łososia Chinook to 510 ton i łososia pacyficznego (sima) - 35 ton.

Czytaj więcej

Piąty pakiet sankcji UE zmniejsza import z Rosji o 10 proc.
Przemysł spożywczy
Producent popularnych lodów oskarża Unilever: Chcą nas uciszyć
Przemysł spożywczy
Japoński rząd uwalnia rezerwy ryżu. Ceny rosną dramatycznie, ryż znika ze sklepów
Przemysł spożywczy
Polska wódka zajmuje miejsce rosyjskiej
Przemysł spożywczy
Świetlana przyszłość kartonowej butelki. Może zwiększyć eksport wina z Francji
Przemysł spożywczy
Jeszcze więcej plastiku. Taka może być odpowiedź Coca-Coli na cła