Aktualizacja: 22.11.2024 02:21 Publikacja: 14.03.2022 21:19
Foto: Aurore Martignoni / KE
Ceny nawozów cały czas mocno rosną. Producenci nawozów pokazują właśnie nowe cenniki, a w nich stawki wyższe o kilkaset procent niż przed rokiem. Dlaczego nie widać końca tych podwyżek?
Wytłumaczenie jest proste: drożeje gaz ziemny, także w związku z wojną w Ukrainie. A to on jest najważniejszym składnikiem kosztów związanych z produkcją nawozów. Producenci, także polscy, bo Polska jest dużym producentem nawozów, są pod presją wysokich cen gazu. Tu nie można mieć do nich pretensji.
Hennessy chcąc uniknąć karnego cła zastanawia się nad przeniesieniem do Chin rozlewni swego koniaku. Wiadomość o tym skłoniła do strajku połowę załogi rozlewni w Cognac, 500 pracowników.
Rosyjski urząd patentowy Rospatent otrzymał wniosek firmy o zarejestrowanie nowej marki wódki . Wnioskodawcą jest firma technologiczna z St Petersburga RAU IT - poinformował „Moscow Times”.
Prokuratur generalny Rosji sprawdzi informacje o zawyżaniu przez producentów cen na przetwory mleczne. Takie polecenie wydał mu Kreml. Reżim niepokoi rosnące niezadowolenie Rosjan z coraz większych podwyżek cen żywności.
Masło od początku roku zdrożało już o 40 proc. Ile może kosztować w święta? - Zbliżamy się do 10 zł - mówi ekspert. Wszystko przez to, że producentom bardziej opłaca się dziś wytwarzanie np. serów, a nie masła.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Okazało się, że polscy konsumenci także w przypadku żywności szukają tańszych zamienników – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. – Żywność w wydatkach Polaków staje się coraz znaczącym ciężarem i dlatego szukają oszczędności – dodaje.
Pogłoski o zamierzonych akcjach protestacyjnych rolników przeciw Zielonemu Ładowi budzą przerażenie branży transportowej. Z kolei Zielony Ład przestraszył rolników.
Wiec w Warszawie zorganizowany przez Donalda Tuska był sukcesem. Jarosław Kaczyński w Brukseli protestował zaś przeciw Zielonemu Ładowi, który podpisali politycy PiS.
Wybór do podjęcia pomiędzy 6 a 9 czerwca jest między tymi, którzy chcą zintegrowanej Europy, a tymi, którzy chcą europejskiej mozaiki suwerennych państw narodowych. Wiemy, po jakiej stronie w tej debacie stoi PiS, zaś postawa PO i Donalda Tuska jest dosyć mglista.
Niedługo wybory do Parlamentu Europejskiego, ale patrząc na polityczny bieg zdarzeń, nie wiadomo, czy to prawda.
Wskutek niezłożenia w terminie sprawozdań, zdelegalizowanych zostanie kilkanaście partii, z czego część jest lub była związana ze znanymi politykami i celebrytami.
Komisarz Janusz Wojciechowski ogłosił pakiet zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Uwzględniają one postulaty wyrażone podczas protestów rolników w całej Europie. Zmienione zostaną zapisy WPR dotyczące ugorowania gruntu, płodozmianu, okrywy zimowej. Wprowadzona zostanie także retroaktywność tych przepisów.
Komisarz UE do spraw rolnictwa zaznacza swoje zasługi we wprowadzaniu embarga na import z Ukrainy czy ograniczanie obowiązku ugorowania. I podkreśla, jak mocno rozumie rolników.
Janusz Wojciechowski przekazał Polsat News, że "Zielony Ład trafi do kosza". Rzecznik KE poinformował, że komisarz ds. rolnictwa "wypowiadał się jako osoba prywatna, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas