Kontakt z dzieckiem: prawo czy obowiązek? Odpowie Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy ma orzec, czy ustalone w ugodzie lub wyroku zasady kontaktu z dzieckiem mają być stosowanie ściśle czy dopuszczać sensowne odstępstwa. Ma to znaczenie dla kar za takie naruszenia.

Aktualizacja: 05.01.2022 09:30 Publikacja: 05.01.2022 07:26

Kontakt z dzieckiem: prawo czy obowiązek? Odpowie Sąd Najwyższy

Foto: Adobe Stock

Choć sankcje pieniężne obowiązują od kilku lat, aby dyscyplinować rodziców, i są dość często stosowane, zawierają wiele nieścisłości.

Zgodnie z art. 59815 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli osoba, pod której pieczą jest dziecko, nie wykonuje właściwie obowiązków wynikających z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem i mediatorem o kontaktach z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej zapłatą na rzecz osoby uprawnionej (zwykle drugiego rodzica) sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Gdy ostrzeżenie nie odnosi skutku, sąd zasądza kwoty. Nie są one zbyt wysokie, np. 100, 200 zł, ale naruszeń zwykle jest więcej, robią się zatem znaczne.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego