Skarga nadzwyczajna: tysiące wniosków, Prokurator Generalny wniósł w 208 sprawach

8508 wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej wpłynęło do Prokuratora Generalnego. Zbigniew Ziobro wniósł ten szczególny środek zaskarżenia do Sądu Najwyższego w 208 przypadkach.

Publikacja: 04.02.2021 10:43

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

dgk

Możliwość wnoszenia skargi nadzwyczajnej wprowadziła ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Skarga przysługuje od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

1. jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej;

2. orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji albo orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie albo zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego;

3. orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Oprócz Prokuratura Generalnego skargę nadzwyczajną mogą wnosić:  Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie swojej właściwości, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych należy do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Do  31 stycznia 2021 roku w Prokuraturze Krajowej zarejestrowano 8508 pism zawierających wniosek o wywiedzenie przez Prokuratora Generalnego skargi nadzwyczajnej. Wnioski zarówno spraw karnych, jak i cywilnych, m.in. z zakresu prawa rzeczowego, spadkowego, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy oraz w sprawach o zapłatę.

Dotychczas przeanalizowano 7680 wniosków. Po zapoznaniu się z całością akt poszczególnych spraw oraz zbadaniu przesłanek ustawowych, Prokurator Generalny skierował 208 skarg nadzwyczajnych. W stosunku do pozostałych spraw, analiza wykazała, że brak jest podstaw do wniesienia skargi.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że liczba skarg składanych przez Prokuratora Generalnego, systematycznie rośnie. W 2018 r., kiedy ten szczególny instrument wszedł w życie, skarg nadzwyczajnych było 5, w 2019 – 58, a w roku 2020 – 125. Natomiast w pierwszym miesiącu 2021 roku Prokurator Generalny skierował już 20 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego.

Po raz pierwszy Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną 5 września 2018 r. Dotyczyła orzeczenia Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim  o nabyciu spadku w porządku ustawowym, choć istniał testament allograficzny. Argumentację podniesioną w skardze przez Prokuratora Generalnego podzielił Sąd Najwyższy - 12 stycznia 2021 r. uchylił postanowienie w zaskarżonym zakresie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu.

Jedną z ostatnich skarg Prokuratora Generalnego jest skarga od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym Sądu Rejonowego w Katowice – Zachód w Katowicach z 5 lutego 2015 r. Zdaniem PG, Sąd zaniechał zbadania charakteru zapisów umowy, pomimo okoliczności wskakujących na ich nieuczciwy charakter.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku