Przemycali imigrantów z Bliskiego Wschodu do Niemiec przez Polskę. Usłyszą zarzuty

Prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia wobec osób, które miały przemycać przez polską granicę nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i transportować ich do Niemiec.

Publikacja: 04.11.2024 14:38

Imigranci na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu

Imigranci na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu

Foto: PAP/Artur Reszko

Jak informuje Prokuratura Krajowa, 4 października do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, które miały zajmować się nielegalnym przerzucaniem imigrantów przez granicę. Zarzucono im członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej.

Czytaj więcej

Bodnar wystąpił o ekstradycję przemytnika ludzi przez granicę z Białorusią

Przemyt imigrantów z Bliskiego Wschodu do Niemiec przez Polskę

Jak czytamy w komunikacie, prokurator ze śląskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej „skierował w dniu 4 października 2024 roku do Sądu Okręgowego w Bielsku Białej akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, którym zarzucono popełnienie łącznie dwudziestu przestępstw”. Polegać one miały na udziale w 2023 roku w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej.

Jej celem była organizacja „nielegalnego transportu osób różnych narodowości z terytorium krajów Bliskiego Wschodu przez terytorium Polski docelowo do Republiki Federalnej Niemiec”. Postawienie dziewiątki osób w stan oskarżenia jest efektem współpracy prokuratury ze śląskim oddziałem Straży Granicznej. Co dokładnie zarzuca się oskarżonym?

Sprawa dotyczy przerzucenia przez granicę co najmniej czterdziestu imigrantów z Bliskiego Wschodu

Jak czytamy, mieli oni zorganizować nielegalny transport przez polską granicę dla przynajmniej czterdziestu osób pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. W tym celu ściśle współpracowali z szajką przemytników, rozsianą po Niemczech, Węgrzech, Austrii i Bułgarii. Przez te państwa (oraz przez Słowację) biec miał szlak przerzutowy, na którym kierowcami byli oskarżeni pochodzący m.in. z Bułgarii i Albanii. 

Czytaj więcej

Przemyt ludzi wyhamował. Migrantom rzadziej udaje się przedostać od strony Białorusi

Na czym polegać miała praca oskarżonych przy nielegalnym przerzucie imigrantów? Jak informuje prokuratura, zajmowali się oni m.in. wynajmem pojazdów kursujących wzdłuż szlaku. Wyposażali także imigrantów w telefony, werbowali kierowców oraz organizowali środki potrzebne do działania grupy. W toku śledztwa osoby oskarżone złożyły wyjaśnienia, które potwierdzone zostały m.in. przez dane z telefonów oraz biletów za organizowane przejazdy.

„Grupa przestępcza czerpała znaczące korzyści finansowe, pobierając wynagrodzenie od przemycanych osób” – czytamy. 

Czyn, zarzucany domniemanym przemytnikom, zakwalifikowany został jako przestępstwo z art. 264 §3 kk, tj. jako organizowanie innym osobom przekraczania, wbrew przepisom, granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżonym grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przemyt osób przez polską granicę do Niemiec. Organizatorzy w areszcie

Prokuratura ustaliła, że funkcje kierownicze w grupie przemytników pełnili Dominik J. – mieszkający w Niemczech obywatel Polski – oraz jego matka Anna J., zajmująca się „istotnymi kwestiami dotyczącymi finansowania tej działalności oraz kontaktem z kierowcami”.

„Anna J. oraz Dominik J. w oparciu o Europejskie Nakazy Aresztowania zostali zatrzymani na terenie Republiki Federalnej Niemiec i wydani do Polski. Wobec tych osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie i wykonywane są z ich udziałem czynności procesowe” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, 4 października do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, które miały zajmować się nielegalnym przerzucaniem imigrantów przez granicę. Zarzucono im członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przemyt imigrantów z Bliskiego Wschodu do Niemiec przez Polskę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki
Podatkowa ulga dla frankowiczów jeszcze przez dwa lata
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo karne
Koniec „sprawy Skóry”. Zapadł prawomocny wyrok ws. zabójstwa studentki z Krakowa
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Prawo drogowe
Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu