Jest wyrok Sądu Apelacyjnego ws. Nergala i znieważenia Orła Białego

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uwzględnił apelację prokuratora od wyroku Sądu Okręgowego uniewinniającego lidera zespołu Behemoth i jego dwóch współpracowników od zarzutu znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej oraz innego znaku państwowego w postaci Orła Białego.

Publikacja: 06.02.2024 16:51

"Nergal" z zespołem Behemoth podczas gali muzyki rozrywkowej i jazzowej Fryderyk Festiwal 2023

"Nergal" z zespołem Behemoth podczas gali muzyki rozrywkowej i jazzowej Fryderyk Festiwal 2023

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

mat

Chodziło o materiały promujące trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna" z 2016 roku. Osoby, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie twierdziły, że wzór graficzny znajdujący się na plakacie "Rzeczpospolita Niewierna" jest wizerunkiem godła polskiego i je znieważa.

W maju 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, w kolejnym wyroku, uniewinnił oskarżonych, wskazując w uzasadnieniu, że wzór graficzny znajdujący się na plakacie nie jest wizerunkiem godła polskiego. Sąd pierwszej instancji przyjął, że przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 kodeksu karnego musi być m.in. godło – nie zaś twór graficzny, projekt graficzny nawiązujący do orła.

Od wyroku pierwszej instancji prokurator wniósł apelację. W jego ocenie doszło do błędnej interpretacji art. 137 kodeksu karnego.

Sąd Apelacyjny w wyroku z 5 lutego 2024 r. podzielił zarzut  prokuratora, dotyczący odmowy uznania za znak państwowy orła białego.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że orzeł biały jako element godła państwowego stanowi inny znak państwowy w rozumieniu art. 137 § 1 kk. Tym samym, sąd odwoławczy wskazał, że nie jest właściwa interpretacji Sądu Okręgowego, zgodnie z którą orzeł biały jest tylko nazwą godła Rzeczpospolitej Polskiej - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Uzasadniając wyrok wskazano także, że nie budziło wątpliwości Sądu Apelacyjnego, także w świetle opinii biegłego z zakresu heraldyki i grafiki, że inspiracją do stworzenia plakatu był wizerunek orła białego. Mimo, że plakat nie zawiera wszystkich elementów wizerunku orła białego wskazanych w art. 2 ust. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, to niewątpliwie nawiązuje do niego bezpośrednio. Sąd nie podzielił tym samym wniosku Sądu I instancji, że wprowadzenie modyfikacji w wizerunku orła białego przesądza o braku możliwości stwierdzenia czynu z art. 137 §1 kk.

Sąd Apelacyjny zaznaczył przy tym, że nie wyłącza odpowiedzialności karnej okoliczność, że działanie miało miejsce w ramach działalności artystycznej. Nie istnieje bowiem prymat wolności wypowiedzi czy wolności artystycznej nad ochroną prawa godła, barw i hymnu Rzeczpospolitej Polskiej, przewidzianą również w Konstytucji RP.

Czytaj więcej

Nergal znów przed sądem za znieważenie Orła Białego
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego