Chodziło o materiały promujące trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna" z 2016 roku. Osoby, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie twierdziły, że wzór graficzny znajdujący się na plakacie "Rzeczpospolita Niewierna" jest wizerunkiem godła polskiego i je znieważa.
W maju 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, w kolejnym wyroku, uniewinnił oskarżonych, wskazując w uzasadnieniu, że wzór graficzny znajdujący się na plakacie nie jest wizerunkiem godła polskiego. Sąd pierwszej instancji przyjął, że przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 kodeksu karnego musi być m.in. godło – nie zaś twór graficzny, projekt graficzny nawiązujący do orła.
Od wyroku pierwszej instancji prokurator wniósł apelację. W jego ocenie doszło do błędnej interpretacji art. 137 kodeksu karnego.
Sąd Apelacyjny w wyroku z 5 lutego 2024 r. podzielił zarzut prokuratora, dotyczący odmowy uznania za znak państwowy orła białego.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że orzeł biały jako element godła państwowego stanowi inny znak państwowy w rozumieniu art. 137 § 1 kk. Tym samym, sąd odwoławczy wskazał, że nie jest właściwa interpretacji Sądu Okręgowego, zgodnie z którą orzeł biały jest tylko nazwą godła Rzeczpospolitej Polskiej - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.