Bez aresztu dla Leszka Czarneckiego, sąd musiał odwołać posiedzenie

Leszek Czarnecki to większościowy udziałowiec kilku spółek notowanych na giełdzie, w tym Getin Holding, Geting Noble Bank oraz Idea Bank. Część z tych instytucji finansowych jest zaangażowana w jedną z większych afer finansowych w Polsce - aferę GetBack.

Publikacja: 23.05.2023 17:39

Przedsiębiorca, akcjonariusz m.in. Idea Bank Leszek Czarnecki

Przedsiębiorca, akcjonariusz m.in. Idea Bank Leszek Czarnecki

Foto: PAP/Jakub Kamiński

GetBack to firma oferująca usługi windykacyjne, która w żadnym przypadku miała nie stanowić piramidy finansowej. Problemy spółki miały rozpocząć się od chęci wejścia przedsiębiorstwa na giełdę - aby tego dokonać konieczne była emisja obligacji. Okazało się jednak, że spółka ma problemy z płynnością finansową i nie jest w stanie spłacić zobowiązań, a poszkodowani liczeni się w tysiąsach.  

Jaki jest w tym wszystkim udział Leszka Czarneckiego? Prokuratura twierdzi, że jako szef rady nadzorczej miał on wiedzę o handlu obligacjami GetBacku i akceptował to, i miał robić to „z chęci zysku, wspólnie i w porozumieniu” z innymi podejrzanymi.

Mimo trwającego śledztwa, Czarnecki pozostaje od dwóch lat nieuchwytny dla prokuratury, od dwóch lat unika on terminów przesłuchań usprawiedliwiając się zwolnieniami lekarskimi i niemożnością podróżowania, przez co ten niemożliwe jest postawienie mu zarzutów. Wobec tego prokuratura złożyła wniosek o areszt tymczasowy dla mężczyzny, aby następnie wystawić za nim międzynarodowy list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania. – To konieczne, by przedstawić zarzuty podejrzanemu, który od niemal dwóch lat unika dobrowolnego stawiennictwa – mówi prok. Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Czytaj więcej

Leszek Czarnecki podróżował, gdy nie mógł. Prokuratura wnioskuje o areszt

Wniosek miał zostać rozpatrzony dziś przez Sąd Okręgowy w Warszawie, jednak jak informuje RMF FM, sędzia referent w sprawie złożył wniosek o wyłączenie go od orzekania w sprawie wniosku ze względu na fakt iż żona obrońcy szefa nadzorczej jest pełnomocnkiem procesowym tego sędziego w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wniosek o wyłączenie się ze sprawy został złożony dopiero teraz, ponieważ pierwotnie Czarneckiego miał reprezentować jeden obrońca, adwokat Roman Giertych. 

Wobec powyższego dzisiejsza rozprawa o rozpoznanie wniosku o zastosowanie aresztu została odwołana z uwagi na konieczność rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego. Afera GetBack to ponad 1 100 poszkodowanych na kwotę 227 milionów złotych.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego