Wysyp brutalnych zdarzeń z udziałem nastoletnich sprawców to powód dla którego Ministerstwo Sprawiedliwości zwołało w poniedziałek konferencję prasową na temat przemocy wśród młodzieży i nowych przepisy o nieletnich.
Padły przykłady. Brutalne pobicie 16-latka w Pruszkowie: grupa nastolatków znęcała się nad chłopakiem. Przypalali go papierosami, kopali, kazali całować buty. Zdarzenie zostało nagrane i wrzucone do internetu. Inne: rodzeństwo znęcające się nad psem, bójka nastolatek w Zakopanem czy bójka 13 – latków w ostrołęckim lesie. Jak zastrzegł wiceminister Michał Woś, tym razem nie będzie mowy o planowanym zaostrzaniu kar tylko podsumowaniu przepisów, które działają od kilku miesięcy (np. ustawa o resocjalizacji zdemoralizowanych nieletnich, która weszła w życie 1 września 2022 r).
Czytaj więcej
Szkoły nie stosują nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
- Wbrew temu co twierdziła opozycja one są potrzebne bo w ostatnich latach zmienił się charakter przestępstw popełnianych przez młodzież. I co najważniejsze te przepisy działają - informował Woś.
Na dowód przytoczył dane dotyczące stosowania nowego środka dla młodzieży - powołania Okręgowych Ośrodków Wychowawczych. W ciągu kilku miesięcy, decyzją sądów trafiło do nich 300 młodych sprawców przestępstw (to połowa miejsc jakimi dysponują).