Za wnioskiem o odrzucenie projektu zagłosowało 300 posłów, przeciw było 99, a wstrzymało się 27. Wśród 99 posłów, którzy byli za dalszymi pracami 88 stanowili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przewiduje zakaz publicznego propagowania jakichkolwiek działań dotyczących możliwości przerwania ciąży w kraju lub za granicą. Za produkowanie, utrwalanie, sprowadzanie, nabywanie, przechowywanie, posiadanie, prezentowanie, przewożenie lub przesyłanie druku, nagrań lub innych przedmiotów, lub nośników danych zawierających takie treści, groziłaby kara do 2 lat więzienia.
A osobie nakłaniającej kobietę do przerwania ciąży ma grozić do 3 lat więzienia, a gdyby dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej - od 6 miesięcy do 8 lat.
Pod ustawą podpisało się niemal 150 tys. osób.
- Polacy chcą, żeby ochrona życia nie była pustym frazesem, pustym zapisem w ustawie, ale ochrona życia była pełniejsza - mówiła Kaja Godek z fundacji Życie i Rodzina, składając w Sejmie projekt.