Sąd Okręgowy w Elblągu, rozpoznawał powództwo rolnika przeciwko kołu łowieckiemu. Członkowie koła podczas swojej myśliwskiej aktywności zniszczyli bowiem należące jego uprawy. Sprawa trafiła do sądu.
Skład orzekający rozpoczął od przypomnienia, że zmieniona w 2018 r. ustawa – Prawo łowieckie przewiduje sformalizowaną procedurę szacowania szkód łowieckich, obciążającą odpowiedzialne za nie osoby.
Czytaj też: Rekomendacje Ministerstwa Środowiska do Prawa łowieckiego
Koło nie spełniło jednak tych wymagań. Sąd dostrzegł wówczas, że ustawodawca nie sprecyzował, jakie czynności powinien podjąć właściciel lub posiadacz gruntów, gdy zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego odmawiają dokonania takiego oszacowania.
W związku z powyższym SO wstrzymał się z wydaniem ostatecznej decyzji. Zatrzymało to bieg sprawy, gdyż zgodnie z prawem łowieckim dopiero po wydaniu tej decyzji właściciel albo posiadacz gruntów rolnych, na których wyrządzono szkody, a także niezadowolony z niej dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego może w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji wnieść powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody.