Polki ćwiczą dla zdrowia i lepszej sylwetki

Najbardziej lubią spacery, rower i bieganie. Aktywność fizyczna to dla kobiet sposób na utrzymanie zgrabnej figury.

Publikacja: 26.09.2019 17:09

Polki ćwiczą dla zdrowia i lepszej sylwetki

Foto: AdobeStock

Artykuł powstał we współpracy z Benefit Systems

Aż 59 proc. Polek jest aktywnych fizycznie przynajmniej raz w miesiącu, a 44 proc. podejmuje aktywność typowo sportową – wskazuje badanie MultiSport Index 2019. Najczęściej ćwiczą kobiety w wieku 25–29 lat.

Polki są systematyczne. Co piąta uprawia sport raz–dwa razy w tygodniu. Z drugiej strony aż 31 proc. kobiet nie daje sobie szansy na zadbanie o zdrowie i nigdy nie ćwiczy.

Sport to zdrowie

Według MultiSport Index 2019 wśród kobiet najbardziej popularne są spacery (32 proc.), rower (31 proc.) i bieganie (25 proc.), nieco mniej: pływanie (15 proc.), siłownia (12 proc.) czy fitness (11 proc.). Dla wielu Polek aktywność fizyczna to najlepszy sposób na utrzymanie lub poprawę sylwetki. Ważnym motywatorem są także korzyści zdrowotne. Aktywność fizyczna zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia raka piersi i raka jelita grubego, niektóre badania wskazują także na obniżenie ryzyka raka trzonu macicy.

– W przypadku kobiet systematyczna aktywność fizyczna osłabia skutki osteoporozy oraz redukuje prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości, zmniejsza także ryzyko wystąpienia raka piersi. Okres menopauzy często wywołuje problemy sercowo-naczyniowe czy właśnie osteoporozę, a ruch zmniejsza rozwój tych powikłań – mówi dr Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej. Jak dodaje, regularna aktywność obniża ryzyko chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie i cukrzyca, ale także wpływa korzystnie na psychikę, m.in. łagodzi objawy depresji.

– Aspekt zdrowia psychicznego jest kluczowy w okresie przekwitania. Wówczas kobiety mają wahania nastroju oraz intensywniej doznają wpływu wieku, a przy tym często czują się nieatrakcyjne i mniej potrzebne.

Ruch jest domeną osób uczących się i pracujących zarazem. Aż 80 proc. kobiet w wieku 25–29 lat jest aktywnych fizycznie, a 72 proc. w przedziale 30–39 lat. Co ciekawe, ponad 2/3 kobiet pracujących na etat jest aktywnych fizycznie. – Dużym wsparciem w prowadzeniu aktywnego trybu życia dla wielu osób są pracodawcy oferujący swoim pracownikom karty sportowe – mówi Adam Radzki, członek Zarządu Benefit Systems. – Z naszych danych wynika, że prawie połowa z 1046,5 tys. użytkowników kart MultiSport to kobiety. Dodatkowo z MultiSport Index wiemy, że kobiety ćwiczą głównie indywidualnie, czasami ze znajomymi, partnerami i dziećmi.

Problem otyłości

W ostatnich czterech dekadach występowanie otyłości wzrosło u kobiet z 6,4 proc. do 14,9 proc. (Lancet 2016) i jeśli obecne trendy utrzymają się, to w 2025 r. otyłych będzie aż 21 proc. kobiet na świecie. Dodatkowo w Polsce 49 proc. kobiet waży za dużo.

W tej sytuacji aktywność fizyczna raz w miesiącu to za mało. – Trening zdrowotny nie powinien być przymusem i czynnikiem stresogennym, ale sposobem przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu. Powinien opierać się na ulubionych formach aktywności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych możliwości fizycznych. Dodatkowo powinny to być takie formy aktywności, które można łatwo włączyć do codziennego trybu życia i realizować przez cały rok, kilka razy w tygodniu bądź w weekendy – radzi dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, wykładowca akademicki.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy