HFPC: uczniowie i nauczyciele mają prawo wyrażać poparcie dla Strajku Kobiet

W polskim systemie prawnym nie sposób znaleźć jakichkolwiek norm, które zabraniałyby uczniom i nauczycielom, wyrażać swoje poparcie dla pokojowych demonstracji odbywających się w zgodzie i na podstawie obowiązującego prawa - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Publikacja: 10.11.2020 11:29

HFPC: uczniowie i nauczyciele mają prawo wyrażać poparcie dla Strajku Kobiet

Foto: rp.pl/Anna Zombirt

dgk

To kolejna reakcja na zapowiedź represji wobec uczniów i nauczycieli za udział w Strajku Kobiet oraz gesty solidarności z jego postulatami. Przypomnijmy, że rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska na początku listopada poinformowała, że resort ma sygnały, iż niektórzy nauczyciele namawiali swoich uczniów do udziału w protestach Strajku Kobiet. Zapowiedziała, że  jeżeli się to potwierdzi, że "będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem". Zachęcanie do wzięcia udziału w protestach MEN traktuje bowiem jako nakłanianie do chuligańskich i wulgarnych wybryków.

„Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób" – napisała Ostrowska ew komunikacie.

Czytaj też: Jacek Trela: O uczniach, nauczycielach i "zakazanych" tematach

Helsińska Fundacja Praw Człowieka informuje, że z niepokojem przyjęła ten komunikat.

"W protestach biorą udział Polki i Polacy niezależnie od wieku, czy przekonań politycznych. Na ulicach polskich miejscowości można spotkać przedstawicieli wielu zawodów i profesji, w tym wielu uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców akademickich. W polskim systemie prawnym nie sposób znaleźć jakichkolwiek norm, które zabraniałyby uczniom i nauczycielom, wyrażać swoje poparcie dla pokojowych demonstracji odbywających się w zgodzie i na podstawie obowiązującego prawa" - stwierdza HFPC. - "Nie ulega wątpliwości, że gest sprzeciwu wobec pewnych zjawisk występujących w sferze publicznej bądź solidarności z określonym ruchem społecznym jest zachowaniem podlegającym konstytucyjnej ochronie."

Fundacja przypomina, że wynikające z art. 57 Konstytucji RP prawo do pokojowych zgromadzeń przysługuje każdemu. Tak samo chroniona jest również wolność wypowiedzi, uregulowana w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, jak również w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Obie wolności zostały także zagwarantowane dzieciom w Konwencji ONZ o prawach dziecka, którą Polska nie tylko ratyfikowała, ale była jej pomysłodawcą.

Zdaniem HFPC zapowiedzi MEN są nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawnym.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?