Nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym - komisja ds. wolności wyrażania przekonań religijnych i światopoglądowych

Ministerialna komisja będzie decydować, co mieści się w wolności wyrażania przekonań religijnych i światopoglądowych.

Aktualizacja: 06.07.2021 19:27 Publikacja: 06.07.2021 18:18

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: PAP/ Piotr Nowak

Rząd chce zagwarantować członkom wspólnoty uczelni – zwłaszcza nauczycielom akademickim – możliwość swobodnego wyrażania myśli i słowa. Przyjął projekt nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Środowisko akademickie proponowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wolności jednak nie chce. Projekt negatywnie oceniły m.in.: Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich czy Akademia Młodych Uczonych. Uważają, że obecnie obowiązujące przepisy wystarczająco chronią wolność słowa.

Czytaj też:

Nowy projekt ustawy o ochronie wolności słowa: Fake news będzie zwalczany przez ślepy pozew

– Wskutek wprowadzenia proponowanych zmian uczelnie stracą część swojej autonomii i staną się miejscem wyrażania opinii pseudonaukowych – podkreśla w opinii do projektu Karol Palka, przewodniczący Akademii Młodych Uczonych.

Jednak zdaniem rządu to środowisko akademickie sygnalizowało potrzebę wprowadzenia rozwiązań prawnych. W projekcie przewidziano przepis, zgodnie z którym wyrażanie przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych przez nauczycieli akademickich nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Wprowadzono też możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie rektora o poleceniu rzecznikowi dyscyplinarnemu rozpoczęcia prowadzenia sprawy. Zażalenie to będzie rozpatrywane przez komisję dyscyplinarną przy ministrze edukacji i nauki.

Projekt spotkał się z aprobatą Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W opinii do propozycji zmian zaznaczono jednak, że ochroną powinni zostać objęci także doktoranci i studenci. Zdaniem resortu nauki wymagałoby to dodatkowych konsultacji i analiz.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego