Nowe obostrzenia covidowe. Co się zmienia od soboty 27 marca?

Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na czwartkowej konferencji od soboty 27 marca 2021 r. w Polsce wprowadzone zostają kolejne obostrzenia.

Publikacja: 27.03.2021 09:06

Nowe obostrzenia covidowe. Co się zmienia od soboty 27 marca?

Foto: Adobe Stock

Za sprawą rosnących statystyk zachorowań na koronawirusa rząd postanowił ponownie zaostrzyć ograniczenia. Restrykcje dotkną m.in. branżę handlową i usługową, miejsca kultu religijnego i żłobki. Obowiązywać będą także bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zakazu zgromadzeń.

Usługi i handel

Zgodnie z treścią czwartkowego

rozporządzenia

rząd zdecydował się zamknąć sklepy meblowe, remontowe i budowlane, których powierzchnia przekracza 2 tys. m

2

. Nieczynne będą także salony fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu.

Zamknięte będą ponownie galerie handlowe. Mimo obostrzeń w obiektach o powierzchni handlowej lub usługowej powyżej 2 tys. m

2

otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, sklepy z akcesoriami samochodowymi i sklepy zoologiczne. W centrach handlowych nie będą zamknięte punkty usługowe. Będzie można iść optyka oraz odwiedzić punkt medyczny, pocztowy, ubezpieczeniowy oraz bank. Skorzystamy tam także z usług warsztatu i myjni samochodowej, punktu ślusarskiego, szewskiego, krawieckiego i pralniczego.

Punkty i wyspy handlowe związane ze sprzedażą lub dostarczaniem energii elektrycznej, gazu lub ciepła również będą czynne.

W placówkach handlowych i pocztowych będą obowiązywały bardziej rygorystyczne limity dla klientów. Od soboty w lokalach do 100 m

2

może przebywać jedna osoba na 15 m

2

. W punktach większych powierzchniowo limit to 1 osoba na 20m

2

.

Żłobki i kluby dziecięce

Obostrzenia odbiją się także na najmłodszych dzieciach i ich opiekunach. Od 27 marca do 11 kwietnia żłobki i kluby dziecięce oraz inne formy opieki nad dziećmi do lat 3 będą zamknięte. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.

Czytaj także: Żłobki i kluby dziecięce przestaną działać. Są wyjątki

Wyjątkiem ma być zapewnienie opieki dla dzieci, których rodzice m.in. wykonują zawód medycznych, realizują zadania publiczne w zw. z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czy pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Zakaz zgromadzeń

W czwartkowym rozporządzeniu covidowym pojawił się zupełnie nowy zakaz: udziału w zgromadzeniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Restrykcja ta została przemilczana na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia.

Od soboty obowiązywać będzie nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach "w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju".

Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora. Z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany. Przepis ten ujęto w rozporządzeniu mimo konstytucyjnej gwarancji wynikającej z art. 57 Konstytucji, która stanowi: "każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa".

Czytaj także: Zupełnie nowy zakaz. Przemilczano go podczas konferencji

Kościoły

Mimo zakazu zgromadzenia mogą być organizowane przez kościoły i inne związki wyznaniowe. Limit uczestniczących w nich osób jednak od 27 marca br. jest określony jako jedna osoba na 20 m

2

.

Imprezy Sportowe

Od 27 marca do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Oznacza to, że zamknięte dla amatorów zostaną takie obiekty jak korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe czy pływalnie. - Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności - mówił zapowiadał minister Niedzielski.

Czytaj także: Koronawirus: obiekty sportowe zamknięte dla amatorów

Szczepienia

Zgodnie z rozporządzeniem z 25 marca 2021 r. do listy pacjentów szczepionych w ramach tzw. pierwszego etapu będą należeć także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa oraz osoby wykonujące czynności pozostające w bezpośrednim związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Oznacza to, że w pierwszym etapie ze szczepień mogą skorzystać m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Czytaj także: Zmiany w kolejce do szczepień na COVID-19. Pracownicy sądów zaszczepią się wcześniej 

Obostrzenia wynikające z rozporządzenia z dnia 25 marca 2021 zmieniającego rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii będą obowiązywać do 9 kwietnia br. Natomiast przepisy uregulowane w rozporządzeniu ministerialnym z dnia 26 marca 2021 r. ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 mają funkcjonować do 11 kwietnia 2021 r.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego