Przewodzi Pan Profesor Centrum Badań nad Aksjologią Procedur Cywilnych. Spróbujmy rozszyfrować co pod tą nazwą się kryje. Czym centrum się zajmuje?
Centrum zostało utworzone w 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w celu stałej oceny aksjologicznego uzasadnienia regulacji prawnych - obowiązujących jak i projektowanych. W tym zwłaszcza w okresach wzmożonych zmian legislacyjnych, które wpływają na przekształcanie modelu postępowań cywilnych w Polsce.
W senacie trwają prace nas zmianami przepisów dotyczącymi nagrywania czynności notarialnych. Czy tę propozycję można uznać za aksjologicznie uzasadnioną?
W wypadku wszystkich zawodów prawniczych adwokata, radcy prawnego i notariusza informacja, jaką uzyskują od klientów ma podstawowe znaczenie dla świadczenia pomocy prawnej. Osoba, która dzieli się informacjami ze swojego życia do końca nie wie, które z nich są ważne z punktu widzenia jej ochrony prawnej. Tej selekcji dokonuje prawnik. Do wszelkiego rodzaju propozycji legislacyjnych, które ingerować mogłyby w relację klient-prawnik należy więc podchodzić z ostrożnością. Może bowiem się okazać, że osoby poszukujące pomocy prawnej będą się obawiały, że fakty z ich życia zostaną ujawnione i będą niepotrzebnie dawkować informacje o stanie faktycznym. W ten zaś sposób dojść może do naruszenia zaufania, jakie powinno cechować relację profesjonalnego prawnika z klientem, które jest budowane przede wszystkim za pomocą prawnie chronionej tajemnicy zawodowej. Nie wspominając już o gorszej sytuacji osoby, która nie podaje pełnych danych swojemu pełnomocnikowi.
Jeśli już mowa o tajemnicy zawodowej. Temat II Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej (online, 26.3.2021 r.) - nad którą patronat objął dziennik Rzeczpospolita - to: „Tajemnica zawodowa i inne instrumenty ochrony zaufania do przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych w postępowaniu cywilnym". Skąd taka decyzja?