Tajemnica zawodowa: Sekret w interesie sądu i obywatela

Przepisy o tajemnicach zawodowych poszczególnych profesji są ze sobą nieskorelowane i wymagają pilnych zmian – mówili przedstawiciele adwokatów, radców prawnych, lekarzy i mediów.

Aktualizacja: 25.10.2021 11:28 Publikacja: 24.10.2021 18:45

Tajemnica zawodowa: Sekret w interesie sądu i obywatela

Foto: AdobeStock

Okazją były zorganizowane w piątek 22 października II Radomskie Spotkania Prawników i konferencja na radomskim Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym.

Wnioski? Regulacje z procedury cywilnej nie współgrają z uregulowaniami procedury karnej, a one obie stoją w sprzeczności z przepisami prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych.

Czytaj więcej

W palestrze będzie można się zatrudnić na adwokacki etat

Odnośnie do tajemnicy dziennikarskiej problem stanowi sama strona podmiotowa zagadnienia, bo dziennikarze, choć są zawodem zaufania publicznego jak adwokaci, radcy prawni czy lekarze, nie mają samorządu dziennikarskiego prowadzącego rejestr, zatem nie do końca wiadomo, kto może powołać się na tajemnicę dziennikarską. Brak sądownictwa dyscyplinarnego dla tej grupy zawodowej powoduje, że za złamanie tajemnicy dziennikarskiej nie grozi żadna sankcja.

Jeśli chodzi o tajemnicę lekarską, to największym jej zagrożeniem są bazy danych, które rejestrują wszystkie recepty wystawiane danemu pacjentowi. Na podstawie tych recept z łatwością można uzyskać informacje o jego stanie zdrowia. Trzeba też w związku z postępem nauki rozszerzyć tajemnicę lekarską na diagnostów laboratoryjnych – postulowali przedstawiciele medyków.

Sędziowie zaalarmowali też, że na komputerach służbowych zainstalowano aplikacje pozwalające oglądać ich zawartość z MS, co może stanowić pogwałcenie tajemnicy narady sędziowskiej, której uchylenie jest niemożliwe w żadnym przypadku.

– Zbyt często dochodzi do nadużyć, gdy próbuje się ominąć zakaz dowodowy. W ten sposób pozyskuje się materiały do postępowania karnego, a bywa, że potem są też wyjmowane do spraw cywilnych – zauważał dr hab. Szymon Pawelec z UW, adwokat.

Z kolei dr hab. Błażej Kmieciak, prof. łódzkiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Państwowej Komisji ds. Wyjaśniania Przypadków Pedofilii, wskazywał na kolizję między obowiązkiem dochowania tajemnicy a sytuacjami, gdy medyk dowiaduje się o przestępstwie. Jak mówił, odwołując się do przykładu Francji, warto dyskutować o zmianach przepisów ws. tajemnicy spowiedzi.

II Radomskim Spotkaniom Prawników patronują prezes NRA, Iustitia, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach oraz prezydent miasta Radomia i rektor radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. „Rzeczpospolita" była patronem medialnym wydarzenia.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?