Aktualizacja: 15.04.2021 16:50 Publikacja: 15.04.2021 16:50
Jak opodatkować wierzytelności
Foto: AdobeStock
Jury podobnie jak w roku ubiegłym oceniało osiągnięcia firm doradztwa podatkowego m.in. w kategoriach edukacji podatkowej oraz udziału w tworzeniu dobrego prawa. Jeśli chodzi o edukację podatkową to zarówno w małych jak i dużych firmach dominowały szkolenia dotyczące tarcz antykryzysowych, które stały się istotną pomocą dla przedsiębiorców w zakresie podatkowego i prawnego ukierunkowania biznesu w dobie kryzysu oraz przeprowadzenia firmy przez tę szczególnie trudną sytuację. Nie można nie docenić zaangażowania firm doradztwa podatkowego w tak pożyteczne i doceniane przez podatników inicjatywy, o czym świadczy duża liczba uczestników tego rodzaju szkoleń i konferencji. Poza tą problematyką przedmiotem edukacji były ceny transferowe, raportowanie schematów podatkowych, nowe regulacje JPK_V7, podatek u źródła, a pod koniec roku zmiany w podatkach dotyczące spółek komandytowych , CIT estońskiego czy spółek nieruchomościowych. Są to regulacje, które ze względu na stopień skomplikowania oraz brak doświadczeń praktycznych mogły powodować dla podatników problemy z ich właściwym rozumieniem. Jeśli chodzi o tworzenie dobrego prawa firmy podkreślały swój udział w opiniowaniu projektów regulacji podatkowych zawartych we wspomnianych już tarczach, komentowaniu objaśnień podatkowych, wypowiadaniu się na różnych forach w kwestii koncepcji zmian podatkowych. Działania te niewątpliwie świadczą o tym, że firmy doradztwa podatkowego bardzo trafnie zdiagnozowały zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców na wiedzę w zakresie skomplikowanych regulacji antykryzysowych oraz ułatwiły im poruszanie się w gąszczu przepisów i ich skutków podatkowych, zasugerowały właściwe rozwiązania dostosowane do specyfiki i skali prowadzonego biznesu.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Zmiany w podatku od nieruchomości są potrzebne, ale nie zlikwidują z dnia na dzień niedoskonałości dzisiejszego systemu – przewiduje Adam Hellwig, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul.
Przedsiębiorcy muszą na bieżąco śledzić zmiany przepisów, by spełniać rosnące wymogi i móc korzystać z możliwości, jakie dają nowe regulacje.
Rok 2024 przyniesie bardzo istotną zmianę w polskim systemie podatkowym. Zgodnie z zapowiedzią rządu, w tym roku ma zostać uchwalona ustawa implementująca postanowienia dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 o globalnym podatku minimalnym.
JPK_KR_PD (księgi i podatek dochodowy) oraz JPK_ST (środki trwałe) – łącznie nazywane JPK_CIT – to nowy format elektronicznego przekazywania danych z ksiąg rachunkowych bezpośrednio do organów podatkowych, zawierający komponent informacji podatkowych.
Podatek wyrównawczy, e-faktury i problem z budowlami – to najgorętsze tematy w zakresie polskich danin publicznych.
Redakcja „Rzeczpospolitej” nagrodziła najlepsze firmy doradztwa podatkowego. Uroczystość była też okazją do dyskusji o nadchodzących ważnych reformach w prawie podatkowym i zmianach relacji podatników z fiskusem.
Niemal 1,7 mld zł wyniosły w 2023 roku przychody dziesięciu największych polskich firm doradztwa podatkowego. To o niecałe 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dzięki rankingowi doradztwa podatkowego Rzeczpospolitej wiemy, kto poradził sobie najlepiej.
Zostali wskazani przez współpracowników i konkurencję, a wybrani przez kapitułę. Przedstawiamy listę liderów w dziesięciu dziedzinach prawa podatkowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas